ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՀՀ ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ԵՎ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՆԱԽԱՐԱՐԻ ԱՌԱՋԻՆ ՏԵՂԱԿԱԼ ԳԵՄԱՖԻՆ ԳԱՍՊԱՐՅԱՆԻ ՀԵՏ
Մարտի 6-ին Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը իր մոտ ընդունեց աշխատանքային այցով Կապանում գտնվող ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի առաջին տեղակալ Գեմաֆին Գասպարյանին և ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի ներկայացուցիչներին։
Հանդիպման հիմնական նպատակը համայնքներում սոցիալական ծառայությունների զարգացման տեսանկյունից ձեռնարկվելիք քայլերի ու միջոցառումների քննարկումն էր:
Նախարարի տեղակալը ներկայացրեց իրենց որդեգրած քաղաքականությունը․այն է՝ տարեցների սոցիալական պաշտպանությունից ու խնամքից անցում կատարել դեպի առողջ և ակտիվ կենսակերպ վարելով ծերացմանն ուղղված գործողությունների իրականացում, ինչը իր հերթին հնարավորություն կտա, որ մարդիկ հասկանան և օգտագործեն իրենց ֆիզիկական, սոցիալական և մտավոր ներուժը ողջ կյանքի ընթացքում և մասնակցեն հասարակական կյանքին՝ ըստ իրենց նախասիրությունների և հնարավորությունների: Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ նախարարն առաջարկեց սոցիալական այլընտրանքային ծառայություններ մատուցող ցերեկային կենտրոններ, փոքր տներ ստեղծել և զարգացնել սոցիալական օգնականի ինստիտուտը։
Համայնքի ղեկավարը համաձայնություն տվեց նախարարության որդեգրած ուղղությանը և պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել անհրաժեշտ ծրագրերի իրականացմանը։ Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաև համայնքի ժողովրդագրական իրավիճակին, առկա հիմնախնդիրներին և այդ ոլորտում համայնքի կողմից իրականացվող քայլերին։ Համայնքի ղեկավարը իր խոսքում նշեց, որ ծնելիության և բազմազավակության խթանումը ևս համայնքի պարտադիր խնդիրներից է, ուշադրության կենտրոնում է պահում ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման հարցը և քայլեր է ձեռնարկում տարբեր ծրագրերի միջոցով խթանել ծնելիության աճը: