«Կապանի ակումբագրադարանային միավորում» ՀՈԱԿ–ի էլեկտրոնային գրադարանի հյուրն էր արձակագիր Դիանա Համբարձումյանը։
Ծնվել է 1961 թ մայիսի 3-ին Թբիլիսիում, մանկությունն ու պատանեկությունն անցկացրել Քաջարանում, որտեղ 1977 թ  ավարտել է Ստ Շահումյանի անվան դպրոցը, այնուհետև 1983 թ.-ին՝ Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան օտար լեզուների ինստիտուտը։ 1984 -ից աշխատում է նույն բուհում, անգլերեն հաղորդակցման և թարգմանության ամբիոնի պրոֆեսոր է։
Ունի գրած բանաստեղծություններ և մի պիես, բայց ինչպես խոստովանում է՝ իրեն տեսնում է արձակի մեջ։ Եվ այդպես է իրականում։ 20-ից ավելի գրքերի հեղինակ է, զբաղվում է նաև թարգմանությամբ։
2016 թ արժանացել է Հայաստանի գրողների միության և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Կանթեղ» թարգմանական մրցանակին՝ անգլերենից հայերեն և հայերենից անգլերեն թարգմանչական վաստակի համար։
Նրա պատմվածքներն էլ թարգմանվել են մի շարք լեզուներով՝ ընդգրկվելով տարբեր երկրների գրական ամսագրերում և անթոլոգիաներում։
Հանդիպմանը Դիանա Համբարձումյանը ներկայացրեց իր գրական ուղին, միջազգային ծրագրերի մասին տպավորություններ պատմեց, որոնց մասնակցել է՝ Վիեննա, Վալ–Դավիդ (Կանադա), Ինդիանապոլիս (ԱՄՆ) և այլն։
Հընթացս հատվածներ ընթերցեց «Մեղր ու լեղի աշխարհ» գրքից, որը 2024 թ արժանացել է Ստեփան Ալաջաջյանի անվան մրցանակի։
Հանդիպման ընթացքում արձակագիրը պատասխանեց ընթերցողների հարցերին։