Հանդիպում ընթերցողների հետ
Սյունիքի մարզային գրադարանի սպասարկման բաժնում տեղի ունեցավ հանդիպում արձակագիր, թարգմանիչ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, լեզվաբանության պրոֆեսոր Դիանա Համբարձումյանի հետ, որին մասնակցում էին մարզային գրադարանի աշխատակիցներ, ընթերցողներ, «Հայաստանում եվրոպական քոլեջ» հիմնադրամի Կապանի մասնաճյուղի սովորողներ: Նրա անցած ուղին, գրական-ստեղծագործական առնչությունները եւ թարգմանական աշխատանքները ներկայացրեց Սյունիքի մարզային գրադարանի գրադարանային հավաքածուի կազմակերպման, օգտագործման եւ պահպանման բաժնի վարիչ Սիլվա Սարգսյանը:
Դիանա Համբարձումյանը ծնվել է Թբիլիսիում, մանկությունն ու պատանեկությունն անցել են Քաջարանում: 1978 թվականին ընտանիքով տեղափոխվել է Երեւան: Գերազանցությամբ ավարտել է Վ.Բրյուսովի անվան օտար լեզուների պետական ինստիտուտի անգլերենի ֆակուլտետը: 1984-ից մինչեւ այժմ անգլերեն եւ թարգմանության տեսություն է դասավանդում Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակական համալսարանում:
Թեեւ ուշ է ոտք դրել գրական աշխարհ, բայց այժմ 20 գրքի հեղինակ է: Նրա գրած հոդվածները որպես զեկուցում հնչել են միջազգային եւ հանրապետական գիտաժողովներում, փառատոներում: «Աստծո բնակեցրած երկրում» վեպը 2009-ին արժանացել է «Հայը 21-րդ դարասկզբին» գրական մրցանակին:  Թարգմանել է ամերիկյան գրականության դասականներ Կուրտ Վոնեգուտի «Կապտամորուս» եւ Ուիլյամ Ֆոլքների «Սարթորիս» վեպերը: «Տասը լավագույն պատմվածք» հայերեն-անգլերեն ժողովածուն թարգմանվել է գերմաներեն: Նրա պատմվածքները «Հեռագիր Ֆաթիմային» խորագրով լույս են տեսել ռուսերեն եւ հրատարակվել Ռուսաստանում:
Հանդիպման ընթացքում արձակագիր-թարգմանիչը հետաքրքրական դրվագներ ներկայացրեց հայ գրողների հետ ստեղծագործական հանդիպումների մասին, նաեւ արտասահմանյան ուղեւորությունների, որոնք գրական ներշնչանքի աղբյուր են եղել, մի հատված ընթերցեց իր նոր վեպից: Բանախոսի ելույթում անդրադարձ եղավ նաեւ գրական թարգմանությունների նրբություններին, այն դժվարություններին, որ հաղթահարել է Ֆոլքներ թարգմանելիս: Ցերեկույթի ընթացքում Դիանա Համբարձումյանը մեկ առ մեկ անդրադարձավ իր ստեղծագործություններին, ուշագրավ մանրամասներ ներկայացրեց դրանց ստեղծման պատմությունից: Հանդիպման ավարտին նա ընծայագրերով իր գրքերից բաժին հանեց միջոցառման մասնակիցներին: