Հանքարդյունաբերության ոլորտում և ՀԷԿ-երում շատ վատ վիճակ է․ նախարար
«Կան ծրագրեր, որոնք նախկին իշխանությունների պաշտոնավարման ժամանակ թերի են կատարվել կամ արդյունավետ չեն. այդ ամենը քննարկվել է և հիմա նոր հնարավորություններ ենք փորձում ստեղծել ծրագրերի իրականացման համար»,- այս մասին «Առաջին լրատվական»- ի հետ զրույցում ասաց Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը:
Հարցին՝ անարդյունավետ աշխատանք է կատարվել, թե՞ արդյունավետ յուրացում. Նախարարը պատասխանեց, որ իրավական գնահատական կտան իրավապահ մարմինները: Նրա հավաստմամբ՝ մեծ ծավալի ստուգումներ են իրականացվում իրավապահ մարմինների կողմից: «Այս պահին բարձավոլտ էլեկտրական ցանցերում Պետական վերահսկողության ծառայության կողմից ստուգումներ են սկսվել, առաջիկայում արդյունքները կհրապարակեն»,- նշեց Ա. Գրիգորյանը:
Կառավարությունն այսօր որոշում է ընդունել ՀԷԿ-երի գործունեության վերաբերյալ: Նախարարի հավաստմամբ՝ սկսվել են ՀԷԿ-երի գործունեությանն ուղղված մի քանի համալիր միջոցառումներ իրականացվել: Նրա խոսքով՝ ՀԷԿ-երում շատ վատ վիճակ է: Խնդիրն հետևյալն է. «Այն հնարավորությունները, որ տրված են փոքր ՀԷԿ-երին՝ ջրօգտագործման թույլտվության առումով, մի քանի անգամ գերազանցում են, որը խնդիրներ է առաջացնում: Շատ վատ է, որ նման իրավիճակ ունենք, չի կարելի անտեսել պետության կողմից սահմանված նորմերը»:
Նախարարի հավաստմամբ՝ ծրագրեր են իրականացվում Իրանի և Չինաստանի հետ: Անդրադառնալով «Նաիրիտի» վերագործարկման խնդրին Ա.Գրիգորյանը նշեց, որ բոլոր մասնագետները միաբերան հաստատում են, որ «Նաիրիտը» գտնվում է բավականին լավ վիճակում և մի քանի տեխնիկական լուծումներ տալուց հետո այն կաշխատի: Նա նաև հավելեց, որ կաուչուկը միջազգային շուկայում մեծ պահանջարկ ունի:
Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար խոսքով՝ հանքարդյունաբերության ոլորտը կաղում է. «Նախորդ իշխանությունների կողմից աշխատանքներ են կատարվել այս ուղղությամբ, սակայն դրանք բավարար չեն: Կան խնդիրներ, որոնց լուծումները հրատապ են: Մենք չունենք գնահատական, թե ՀՀ-ում հանքարդյունաբերության որ ոլորտը պետք է զարգացնել, որքան պետք է արդյունահանել: