Հանրակրթական 11 դպրոցի տնօրենի՝ կարգապահական տույժ. ինչո՞ւ
Սեպտեմբերի 11-ին Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանի ստորագրությամբ տարածվել է կարգադրությունների մի փաթեթ, որի համաձայն մարզի տասնմեկ հանրակրթական դպրոցի տնօրեն ենթարկվել է կարգապահական պատասխանատվության:
Այսպես՝ Կապանի թիվ 7 հիմնական դպրոցի տնօրեն Կարինե Հովսեփյանին՝ նկատողություն, Գորայքի միջն. դպրոցի տնօրեն Մարտուն Թադեւոսյանին՝ նկատողություն, Քաջարանի թիվ 2 միջն. դպրոցի տնօրեն Սպարտակ Ստեփանյանին՝ նկատողություն, Հացավանի միջն. դպրոցի տնօրեն Արտակ Ստեփանյանին՝ նկատողություն, Գորիսի թիվ 2 հիմնական դպրոցի տնօրեն Սիրուշ Ակլունցին՝ նկատողություն, Արավուսի տարրական դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատար Նարինե Ջհանգիրյանին՝ խիստ նկատողություն, Կապանի թիվ 5 հիմնական դպրոցի տնօրեն Սիրանուշ Հարությունյանին՝ խիստ նկատողություն, Գորիսի թիվ 3 հիմնական դպրոցի տնօրեն Կարմեն Կարապետյանին՝ խիստ նկատողություն, Սիսիանի թիվ 2 հիմնական դպրոցի տնօրեն Հրանտ Ազարումյանին՝ խիստ նկատողություն, Գեղիի միջն. դպրոցի տնօրեն Խորեն Տեր-Ստեփանյանին՝ խիստ նկատողություն, Մեղրու թիվ 2 միջն. դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատար Մերի Հակոբյանին՝ խիստ նկատողություն:
Կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու կարգադրությունների հիմքում միեւնույն եւ ոչինչ չասող ձեւակերպումն է՝ «հիմք ընդունելով ՀՀ Սյունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի ֆինանսական եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացման վարչության պետի զեկուցագիրը»:
Տույժեր տալու պատճառները նույնպես նույն եւ ոչինչ չասող ձեւակերպումն ունեն՝ «կազմակերպության կանոնադրությամբ վերապահված լիազորությունները, ինչպես նաեւ հանրակրթական ոլորտը կարգավորող ՀՀ օրենսդրության պահանջները ոչ պատշաճ կատարելու համար»:
Իհարկե, մարզպետի լիազորությունները թույլ են տալիս հանրակրթական դպրոցի տնօրենին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել, բայց դրա համար որոշակի եւ ծանրակշիռ հիմքեր պիտի լինեն:
Մինչդեռ, մարզպետի կարգադրություններից չի երեւում, թե կոնկրետ ինչի համար են դպրոցի տնօրենները տույժ ստացել:
Ենթադրել կարելի է՝ կամ մարզպետը թաքցնում է տնօրենների թույլ տված խախտումների իրական ծավալը եւ բնույթը կամ տույժերը տրվել են բոլորովին այլ՝ դպրոցի հետ կապ չունեցող պատճառներով:
Առհասարակ, մարզպետարանի կողմից մարզի հանրակրթական դպրոցների կառավարումը վերջին շրջանում լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տալիս:
Հենց այն փաստը, որ 11 դպրոցի ղեկավար պատշաճ չի կատարում (ըստ մարզպետարանի խոստովանության) հանրակրթության ոլորտը կարգավորող օրենսդրությունը՝ արդեն իսկ արտառոցություն է:
Տույժերի այդ շքերթը ցույց է տալիս, որ մարզպետարանի ամենամարդաշտ ստորաբաժանումը՝ կրթության վարչությունը, կազմաքանդված վիճակում է եւ լրիվ ավելորդություն է: Փաստը, որ չորս ամիս շարունակ վարչությունը ղեկավար չունի, խոսում է այդ մասին: Փաստը, որ վարչության պետին՝ Հովիկ Ալեքսանյանին, պաշտոնանկ են արել մի քանի նաժիշտի գայթակղելու համար՝ ավելի է խտացնում վարչության հանդեպ առկա անլրջության մշուշը: Փաստը, որ օգոստոսյան խորհրդակցությունում այդ վարչությունից մեկ հոգու անգամ արտահայտվելու ձայն չտվեցին, ծիծաղելի է դարձնում այդ կառույցի գոյությունն ընդհանրապես: Եվ վարչության՝ պարապությունից տառապող աշխատակիցներն իրենց համար փորձում են զբաղմունք հորինել՝ ըստ սեփական նախասիրությունների: Տարած-բերածը, օրինակ, ստանձնել է մարզպետարանի գերագույն գլխավոր բանսարկուի դերը, երեւանցիների կողմից անցանկալի անձ հայտարարված Հայկը հեռավոր գյուղերից եկած տնօրենների գլխին «մահակ» է բանեցնում՝ իբր ինքը կա եւ սկզբունքային է…
Մարզպետարանից, մինչդեռ, մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ կրթության ոլորտը մարզում ղեկավարում է ոմն Միլենա՝ Երեւանից բերված: Անգամ Հովիկ Ալեքսանյանի օրերում նա էր վարչությունը ղեկավարում:
Պարզվում է նաեւ, որ ծաղկափթիթ այդ աղջիկն է փաստորեն եւ ինչ-որ առումով համակարգում Վահե մարզպետի գործունեությունը, փոխարինում նրան՝ բացակայության ժամանակ:
Բայց, հանուն արդարության, Միլենայի հանդեպ չպետք է այդքան խիստ լինել: Ի վերջո ո՞ր մի գործով զբաղվի հարգելի նաժիշտը՝ Վահեի՞ն ղեկավարի, Էլիզաբեթի ու Զարուհու խանդի՞ն դիմակայի, պրոֆիլակտորիայի անցուդա՞րձը վերահսկի, Վարդան տեղակալ-բուտաֆորի՞ն աշխատել սովորեցնի, մարզպետի աշխատասենյակ վազող հայտնի կին տնօրենների եկատերինյան խաղե՞րը զսպի, մրցակից աղջիկների՞ն մարզպետարանից դուրս մղի… Իսկապես, ո՞ր մի գործն անի: Եվ, այդուհանդերձ, բազմազբաղ խաթունը ժամանակ պետք է գտնի եւ մի փոքր ավելի զբաղվի Վահեի ու ընդհանրապես մարզպետարանի կառավարմամբ, չէ՞ որ այս փուլում իրեն է վստահված անկախ Հայաստանի ամենառազմավարական մարզի՝ Սյունիքի կառավարումը: Թե չէ ստացվում է՝ հանրակրթական դպրոցների 11 տնօրենի կարգապահական պատասխանատվության են ենթարկում, իսկ վերջիններս, նաեւ կրթության վարչության վայ պատասխանատուները չգիտեն՝ ինչի համար: Թե չէ՝ հանրակրթության մասին օրենսդրությունը, 150 շունչ ունեցող մարզպետարանի հայացքի ներքո, պատշաճ չի կատարվում առնվազն տասնմեկ դպրոցում…
Չէ, Միլենան, այնուամենայնիվ, վատ է կառավարում մարզպետ Վահե Հակոբյանին: