Հանրապետության ուռուցքաբանների դեսանտը Կապանում
Բարձրակարգ բուժօգնություն ցույց տալու, մասնագիտական խորհրդատվություն կազմակերպելու նպատակով օգոստոսի 27-ին Կապանում էին ՀՀ առողջապահության նախարարության  Վ. Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության կենտրոնի մասնագետները: Առավոտից նրանք Կապանի բժշկական պոլիկլինիկայում ընդունելություն էին կազմակերպել, անցկացվում էին անվճար սոնոգրաֆիական հետազոտություններ, իսկ կեսօրին մոտ Կապանի մշակույթի կենտրոնի փոքր դահլիճում տեղի ունեցավ «Երևան-Սյունիք ուռուցքաբանական ֆորումը», որի ընթացքում ազգային ուռուցքաբանական կենտրոնի մասնագետները հանդես եկան ոլորտին առնչվող նեղ-մասնագիտական զեկուցումներով՝ ներկայացնելով ուռուցքաբանության զարգացումներն աշխարհում և հանրապետությունում:
Համաժողովի ընդմիջմանն ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի տնօրեն Նարեկ Մանուկյանը «Սյունյաց երկրի» հետ զրույցում կարևորեց հիվանդության  վաղ ախտորոշման անհրաժեշտությունը, նշելով, որ ժամանակակից ախտորոշման մեջ կան այնպիսինները, որոնք շատ ժամանակատար չեն, օրինակ՝ ուլտրաձայնային հետազոտությունը, որ հետազոտվողից պահանջում է 15 րոպե ժամանակ, և ցավոտ ու վնասակար չէ. «Մեթոդն այնպիսին է, որ օրվա ընթացքում մարդը մի քանի անգամ կարող է ուլտրաձայնային հետազոտության ենթարկվել: Հիվանդությունը վաղ հայտնաբերելով՝ շատ պաթոլոգիաներ իսպառ բուժվում են՝ կարճ ժամանակում և նվազ ֆինանսական միջոցներ ծախսելով: Մեր նպատակն է՝ մարդկանց օգնել, որ տեղեկացված լինեն և այդ ամեն ինչն իրագործեն»: Ն. Մանուկյանը նաև տեղեկացրեց, որ ըստ ուռուցքաբանության ոլորտի ուսումասիրությունների՝ հիվանդությունը կանխարգելելու նպատակով կանայք ավելի հաճախ են դիմում բժշկին, քան տղամարդիկ: «Բնակչության մեջ թյուր կարծիք է ձևավորվել, որ ուռուցք հայտնաբերվելու դեպքում Հայաստանից մի այլ երկիր պիտի գնա բուժվելու, բայց մեզանում  ուռուցքաբանությունը չի զիջում զարգացած երկրներին, սա վստահաբար կարող եմ ասել», - հավաստիացրեց մեր զրուցակիցը:
Ինչպես տեղեկացանք Կապանի պոլիկլինիկայից, օրվա ընթացքում սոնոգրաֆիկ հետազոտություն է անցել և նեղ մասնագիտական խորհրդատվություն ստացել մարզի ավելի քան 200 բնակիչ: