Հանրային քննարկում «Օրհուս» կենտրոնում
Հունվարի 27-ին Կապանի «Օրհուս» կենտրոնում «Բլեքսթերզ էներջի Արմենիա» ՍՊԸ-ն հասարակական կազմակերպությունների, ազդակիր գյուղական համայնքների ղեկավարների, պետական մարմինների ներկայացուցիչների հետ անցկացրեց հանրային քննարկում՝ ներկայացնելու Սյունիքում նավթի եւ գազի պաշարների հետախուզական աշխատանքներ նախատեսող իրենց նախագծի՝ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության խնդիրները:
Նախագիծը ներկայացրին եւ մասնակիցների հարցերին պատասխանեցին ընկերության ներկայացուցիչ Քրիստինե Վարդանյանը, երկրաֆիզիկ Գեորգի Ասլանյանը, ՀՀ բնապահպանության նախարարության փորձագետ Զարուհի Զուռնալյանը: Տվյալ ՍՊԸ-ն Հայաստանում նավթ եւ գազ է որոնում Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի եւ Սյունիքի մարզերում: Մեր մարզում առաջիկա երկու տարում մի շարք գյուղական համայնքներում կիրականացվեն միայն երկրաբանահետախուզական ուսումնասիրություններ, կկազմվեն երկրաբանաֆիզիկական քարտեզներ. այս փուլում ընդամենը կուսումնասիրվեն տեղանքից հավաքված ապարները, հորատումներ չեն նախատեսվում:
Առաջին փուլի արդյունքների վերլուծությունից հետո միայն, եթե պաշարների հնարավոր առկայության նշաններ լինեն, ավելի խոր ուսումնասիրությունների՝ սեյսմիկ հետազոտությունների, հորատումների կարիք կառաջանա:
Քանի որ ներկայիս հետազոտությունները շրջակա միջավայրի վրա որեէ ազդեցություն չեն նախատեսում, ներկաները որոշեցին կողմ արտահայտվել նախագծին: