ՀԱՊԿ-ում կառավարման վակուում չկա․ Կրեմլ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) օպերատիվ կառավարման հարցում վակուոում չկա՝ նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրության շուրջ տարաձայնությունների պատճառով․ այսպիսի հայտարարություն է արել Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Ոչ Կրեմլում, ոչ ՀԱՊԿ-ի մյուս անդամների շրջանում չկա հուսալքություն, ոչ էլ՝ կառավարման վակուում, քանի որ, գիտեք, այնտեղ աշխատում է գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարը, նա օտար մարդ չէ և կատարելու է պարտականությունները, մինչև պարզվի նոր գլխավոր քարտուղարի հետ կապված իրավիճակը»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
Վերջինս հաստատել է՝ անդամների միջև կան որոշ տարաձայնություններ, որոնք «ներկայում կարգավորվում են, գործընթացը շարունակվում է»։
Ռուսական «Կոմերսանտ» թերթը գրել է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունն առաջիկա տարում, հնարավոր է՝ մնա առանց լիարժեք գլխավոր քարտուղարի։ Այդ պաշտոնում Բելառուսի ներկայացուցիչ Ստանիսլավ Զասի նշանակումը ձգձգվում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անդրդվելիության պատճառով, որը ցանկանում է իր թեկնածուին հաստատել։
ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը ՀՀ-ում հարուցված քրեական գործի շրջանակում պաշտոնանկ է արվել անցյալ տարվա նոյեմբերի սկզբին: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները ստանձնել է Խաչատուրովի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը։ Բելառուսը պնդում է, որ կազմակերպության ղեկավարումը պետք է ստանձնի իր ներկայացուցիչը։ Պաշտոնական Երևանը պնդում է, որ մինչև 2020 թվականը ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղար պետք է լինի Հայաստանի ներկայացուցիչը։