Արցախում նախագահի թեկնածուները կբանավիճեն ուղիղ եթերում. ԼՂ նոր ընտրական օրենսգրքի մանրամասները
Արցախի խորհրդարանը երեկ վավերացրեց ընտրական նոր օրենսգիրքը, որով նախատեսված են բազում փոփոխություններ: Հիմնական փոփոխությունն ընտրակարգն է. այսուհետ թե՛ նախագահական, թե՛ խորհրդարանական ընտրությունները կանցկացվեն 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգով:
Բացի այդ, մեծացվել է կանանց ներկայացվածությունը նախընտրական ցուցակներում՝ 20 տոկոսից հասցնելով 25 տոկոսի, որոշվել է հրապարակել ընտրողների ցուցակները և այլն:
Tert.am-ի հետ զրույցում ԼՂ ԱԺ «Ժողովրդավարություն» խմբակցության ղեկավար Վարդգես Բաղրյանն ասաց, որ Արցախում ընտրությունները միշտ էլ ազատ, արդար ու թափանցիկ են եղել, բայց իրենք ջանքեր են գործադրում, որ դրանք լինեն էլ ավելի լավ:
«Ընտրական նոր օրենսգիրքը կապահովի, որ առաջիկա ընտրությունները լինեն էլ ավելի թափանցիկ: Բոլոր քաղաքական ուժերն իրենց գրավոր ու բանավոր հայտարարություններում հայտնում են պատրաստակամություն արտառոց քայլերի չդիմել, որպեսզի ընտրությունները չստվերվեն: Կարծում եմ, որ Արցախն այս ընտրություններից պետք է դուրս գա էլ ավելի հզորացված ու համատեղված»,- ասաց Վ. Բաղրյանը:
Նա նշեց, որ սահմանափակ կարողություններով անձինք, ովքեր նախկինում հնարավորություն չեն ունեցել մասնակցել ընտրություններին, նոր օրենսգրքով կկարողանան ընտրել իրենց նախընտրած ուժերին: Բաղրյանն ասաց, որ մեխանիզմն առայժմ չի որոշվել՝ գուցե լինի շրջիկ քվեատուփ կամ հարմարեցվեն ընտրատեղամասերը, բայց որ բոլորը պետք է մասնակցեն ընտրություններին, նրա խոսքով, ամրագրվել է օրենսգրքով:
Պատգամավորը խոսեց ևս մեկ կարևոր փոփոխության մասին: «Նախագահի թեկնածուները ուղիղ եթերում հեռուստաբանավեճ են ունենալու Արցախի հանրային հեռուստատեսությամբ: Սա արվելու է երկու փուլում էլ: Եթե ընտրությունների առաջին փուլում որևէ թեկնածու չհավաքի 50+1 տոկոս ձայն, ապա երկրորդ փուլում թեկնածուները նորից կբանավիճեն»,- մանրամասնեց պատգամավորը:
Բացի այդ, նոր ԸՕ-ով սահմանվել է, որ անձը կարող է ինքնաառաջադրվել որպես նախագահի թեկնածու:
Ընդդիմադիր Հայկ Խանումյանն էլ Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ համամասնական ընտրակարգը նախընտրելի է Արցախի համար, բայց նշեց, որ թեև ինքը կողմ է քվեարկել նոր ընտրական օրենսգրքին, սակայն կարծում է, որ արժեր այն ավելի երկար քննարկել, քան հրատապ ռեժիմով, հատկապես, որ օրենսգիրքն ուժի մեջ է մտնելու 2020թ. հունվարի 1-ից:
«Կարծում եմ, որ մինչև այդ պետք է հավաքենք ՀՀ մեր գործընկերների, փորձագիտական հանրության առաջարկները և փորձենք որոշակի փոփոխություններ մտցնել»,- ասաց Խանումյանը:
Պատգամավորը նշեց, որ ժողովրդավարական, ազատ ընտրությունների անցկացման հետ օրենսգիրքը մեծ կապ չունի, այն առավելապես կապված է քաղաքական կամքի հետ:
Խոսելով կանանց ներգրավվածության մեծացման մասին, Հայկ Խանումյանն ասաց, որ քվոտաների վրա չպետք է հույս դնել. «Որոշ կարծրատիպերի պայմաններում կանայք մեր ուզածի չափ ակտիվ չեն քաղաքական կյանքում: Հույս ունեմ, որ քաղաքական լիբերալիզացիան կօգնի նաև ավելի շատ կանանց ներգրավել քաղաքական պայքարում»: