Վերջին օրերին ՀՀ ԱԻՆ ՊՀՏԱՏ Սյունիքի մարզային հրդեհային եւ տեխնիկական անվտանգության տեսչությունը (այսուհետ՝ տեսչություն) մարզի մի շարք ուսումնական հաստատություններից ահազանգեր է ստացել, որ ինչ-որ ինքնակոչ մարդիկ, ներկայանալով որպես «հակահրդեհային անվտանգության աշխատակիցներ», պահանջում են ձեռք բերել կրակմարիչներ՝ հակառակ դեպքում սպառնալով կիրառել խոշոր չափերի տուգանքներ: Ընդ որում, այդ կրակմարիչներն առաջարկում են ձեռք բերել իրենցից՝ խիստ բարձր գներով:
Տեսչությունը պաշտոնապես հայտարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, գործող օրենսդրությանը համապատասխան, միայն ինքն է իրականացնում օրենքով արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը վերապահված վերահսկողական գործառույթներ եւ կիրառում պատասխանատվության միջոցներ (այդ թվում՝ վարչական տուգանքներ) հրդեհային անվտանգության ապահովման բնագավառում: Բացի դրանից, օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում, միայն տեսչությունն է իրավասու արգելելու նորմատիվ փաստաթղթերով չսահմանված, հակահրդեհային եւ տեխնիկական պահանջներին չհամապատասխանող առանձին ապրանքների (այդ թվում՝ կրակմարիչների) արտադրությունը, իրացումն ու օգտագործումը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կրակմարիչները հանդիսանում են հրդեհաշիջման առաջնային եւ կարեւորագույն միջոց, վերը նշված  իրավիճակից զերծ մնալու եւ անցանկալի դեպքերից խուսափելու համար տեսչությունը կոչով դիմում է մեր քաղաքացիներին եւ կազմակերպություններին: Հուսալի եւ պատշաճ որակի կրակմարիչներ ձեռք բերելու համար անհրաժեշտ է դիմել տեսչությանը եւ ստանալ անհրաժեշտ տեղեկատվություն եւ խորհրդատվություն, թե որ կազմակերպությունից եւ ինչ տեսակի կրակմարիչներ կարելի է գնել:
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ տեսչության աշխատակիցները օբյեկտներ այցելելիս պարտադիր կրում են տարբերանշաններ եւ համազգեստ` սահմանված Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից:
Հարգելի քաղաքացիներ. Ձեր  անվտանգության ապահովման նպատակով, ինչպես նաեւ հրդեհային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ սպառիչ ու որակյալ տեղեկատվություն եւ խորհրդատվություն ստանալու համար կարող եք զանգահարել 094 10 22 21 հեռախոսահամարով: