Հարժիսը եւ Շինուհայրը համայնքապետ Մուրադ Սիմոնյանին մեղադրում են անբանության եւ ձրիակերության մեջ՝ պահանջելով նրա հրաժարականը
Հանրապետությունում ահագնացած քաղաքացիական անհնազանդության փոթորիկը Սյունիքում ջրի երես է հանել լրջագույն մի խնդիր եւս, որ խոչընդոտում է ոչ միայն մեր երկրամասի, այլեւ հանրապետության բոլոր համայնքների զարգացմանը:
Խոսքը բռնի ուժով համայնքները միավորելու կամ խոշորացնելու մասին է, որից ամեն համայնքում գոհ է ընդամենը մի մարդ՝ համայնքի ղեկավարը:
Իրականում, ինչպես արդեն տեսնում ենք, համայնքների խոշորացումը լեռնային ու սահմանամերձ գյուղերը հնարավորինս արագ եւ անաղմուկ վերացնելու ստույգ նպատակ են հետապնդում:
Միայն Տաթեւ համայնքում վերջին երկու տարում տեղի ունեցող զարգացումները բավական են, որ համոզվենք վերը նշվածի ճշմարտացիության մեջ:
Մուրադի օրերում՝ երկու տարում, հասցրել ենք վերացնել Քաշունի (նախկինում՝ Մալդաշ) գյուղը: Ութ գյուղից մնաց յոթը…
Տաթեւ համայնքի ստեղծումից հետո, ըստ տարբեր գյուղերի բնակիչների վկայության, ենթաշրջանի վիճակը կտրուկ վատացել է բոլոր առումներով:
«Ռեֆորմի» անհեթեթությունը հիմնական պատճառ համարելով, Հարժիս եւ Շինուհայր գյուղերի բնակիչները համայնքում ստեղված վիճակը բացատրում են նաեւ համայնքի ղեկավար Մուրադ Սիմոնյանի ձրիակերությամբ եւ անբանությամբ:
Վահե Հակոբյանի ցեխոտ ոտքերի տակ պառկելու սյունիքյան մրցույթում Մուրադն առաջին տեղերից մեկն է գրավել, ինչը, սակայն, շատ թանկ է նստում գյուղերի վրա:
«Սյունյաց երկրին» դիմած շինուհայրցիները եւ հարժիսցիները պնդում են, որ համայնքի ղեկավարը գոյատեւում է՝ որեւէ կապ չունենալով համայնքի մեջ մտնող գյուղերի հետ:
Գյուղացիները պահանջում են, որ Մուրադը հրաժարականից առաջ հաշվետվություն տա բնակչությանը, թե խոշորացումից հետո ֆինանսական ի՞նչ միջոցներ է հատկացվել համայնքին եւ ի՞նչ նպատակով են օգտագործվել այդ միջոցները, ի՞նչ պատկեր ունի համայնքային բյուջեն, ովքե՞ր եւ ինչի՞ համար են համայնքապետարանից աշխատավարձ ստանում:
Գյուղացիները պնդում են, որ Մուրադը ռադ լինելուց առաջ հրապարակի իր կողմից ստորագրված բոլոր պայմանագրերը՝ համայնքի ունեցվածքին առնչվող:
Գյուղացիները պահանջում են համայնքի ավագանուց, օրենքով սահմանված կարգով, չեղյալ համարել Մուրադի պաշտոնավարման ընթացքում համայնքում «անցկացված» բոլոր մրցույթների արդյունքները, որոնք առնչվում են համայնքի ունեցվածքին: Որեւէ մրցույթ չի կարող օրինական համարվել, քանի որ դրանց ելքը նախապես կանխորոշվել է մարզի ավազակապետ Վահե Հակոբյանի գրասենյակում եւ ի իջեցվել իր գործիքներին՝ Մուրադին եւ Մարատին, ովքեր էլ հաճույքով ի կատար են ածել մարզպետի քմահաճույքները: