Հայ-իրանական «Նռան» փառատոն Մեղրիում
Այս տարի Մեղրի քաղաքը դարձավ մշակութային համագործակցության կենտրոն, հյուրընկալելով հայ-իրանական «Նռան» փառատոնը։
Հոկտեմբերի 24-ին Իրանի Իսլամական Հանրապետության Ջուլֆա քաղաքում տրվեց «Նռան» փառատոնի մեկնարկը։ Համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը համայնքապետարանի աշխատակիցների հետ մասնակցեց կարևոր իրադարձությանը։
Փառատոնի շրջանակներում տեղի ունեցավ հանդիպում ԻԻՀ հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամինի հետ, որը նախատեսում է մշակութային համագործակցության զարգացման նոր հնարավորություններ: Մասնակիցները նաև շրջայց կատարեցին քաղաքի մշակութային վայրերով, եղան Ս․ Ստեփանոս վանքում, որտեղ ծանոթացան հայկական և իրանական մշակութային արժեքներին:
Իսկ այսօր՝ հոկտեմբերի 26-ին Հայ-իրանական «Նռան» փառատոնի եզրափակիչ օրը նշվեց Մեղրիի քաղաքային մարզադաշտում, որը միավորեց երկու հարևան երկրներին՝ մշակութային արժեքների և ավանդական ուտեստների շուրջ։ Փառատոնը ընդգծեց երկու հարևան ժողովուրդների խոհարարական հարուստ ժառանգությունը, ձեռագործական արհեստը, բարեկամությունը և նվիրվածությունը ազգային արժեքներին՝ ցուցադրելով յուրահատուկ կերակրատեսակներ, երաժշտական և պարային կատարումներ։
Փառատոնի մշակութային հատվածը ներառեց «Մեղրիի մարզամշակութային կենտրոն» ՀՈԱԿ-ի, «Արևիք արվեստի դպրոցի» սաների ելույթները, որոնք ներկայացան հայկական ավանդական երգով և պարով։ Իր ելույթներով մասնակիցներին հիացրեց նաև Իրանի Մազանդարանի նահանգից ժամանած ժողովրդական գործիքների խումբը՝ կատարելով պարսկական ավանդական մեղեդիներ։
Դե իսկ լարախաղացը ցույց տվեց իր հմտությունները՝ համատեղելով արվեստը և մարզական կարողությունները:
Նռան փառատոնը դարձավ Հայաստանի և Իրանի միջև մշակութային երկխոսության ամրապնդման յուրօրինակ հարթակ, որտեղ նուռն ընդգծվեց որպես բարեկամության, առատության և մշակութային կապերի խորհրդանիշ։