«Հայաստան» դաշինքը կվիճարկի ընտրությունների արդյունքները ՍԴ-ում. Արամ Վարդեւանյան
ԱԺ արտահերթ ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում ատելության խոսքի ահռելի ծավալ է կիրառվել: Այս մասին այսօր` հունիսի 27-ին,  լրագրողների հետ րույցում ասաց «Հայաստան» դաշինքի կենտրոնական շտաբի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը՝ անդրադառնալով դաշինքի՝ ԱԺ արտահերթ ընտրություններից հետո ԿԸՀ-ին ներկայացրած դիմումին, որով պահանջում են անվավեր ճանաչել ԱԺ արտահերթ ընտրությունների քվեարկության արդյունքները:
Նա աբուրդային համարեց ԿԸՀ-ի կողմից այդ դիմումի մերժումն ու քայլեր չձեռնարկելը՝ նշելով, որ այն էթիկայից դուրս արտահայտությունները, որոնք արվել էին քարոզարշավի ընթացքում, ուղղակի ազդեցություն են ունեցել ընտրական գործընթացի վրա:
«Առհասարակ, երբ ասում ենք, որ ընտրական գործընթացն անվավեր է, դուք մի նայեք զուտ մաթեմատիկական տվյալներով. սա մեկ ձայն այս կողմ, երկու ձայն այն կողմը չէ: Դրա համար էլ հենց օգտագործում էինք համակարգված խախտումներ եզրույթը», - ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ եղել են համակարգված խախտումներ. «Եթե դիտարկում ենք անձնագրերի, զինվորների, շրջիկ մեխանիզմի հնարավորության  խնդիրները, գործ ենք ունենում 200 հազարից ավելի քվեի հետ. դա ընտրությունների ելքն ամբողջությամբ փոխող թիվ է: Այս հանգամանքներն ամբողջությամբ ներկայացվելու են ՍԴ»:
Վարդեւանյանը նշեց, որ պատրաստվում են ՍԴ-ին ուղղված դիմումը ներկայացնել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում, համաձայն օրենքի՝ այսօրվա արդյունքների ամփոփումից հետո 5-օրյա ժամկետում:
«Սահմանադրական դատարանում վեճի լուծումից հետո նոր կքննարկենք մանդատների հարցը: Սահմանադրական դատարանում վեճի լուծումից հետո նոր կքննարկենք դա։ ՍԴ-ն կարող է ընդունել 3 տեսակ որոշում՝ ընտրության արդյունքները անվավեր ճանաչել, այն, ինչ բարձրաձայնել էինք ԿԸՀ-ում, որն ուներ ստրատեգիական նշանակություն, քանի որ հանուն արդարության որևէ ակնկալիք չկա, այսպիսի դիմումները երբևէ պատշաճ քննության առարկա չեն դարձել, ոչ էլ փոփոխություն են ենթադրել, միշտ Սահմանադրական դատարանն է որոշակի իրավիճակ փոխել։ Երկորդ որոշումը, որ կարող է ընդունել՝ ընտրության արդյունքները անվավեր ճանաչել և նշանակել երկրորդ փուլ, երրորդը՝ ընտրության արդյունքները անվավեր ճանաչել և սահմանել մանդատների բաշխման նոր կարգ», - ասաց Վարդևանյանը: