«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Հեռուստամարաթոն 2017-ը` «Բերքառատ Արցախ» թեմայով
Նոյեմբերի 23-ին մեկնարկել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Հեռուստամարաթոն 2017-ը, թեման է՝ «Բերքառատ Արցախ»։
Հեռուստամարաթոնից ստացված գումարն ուղղվելու է երկու խոշոր ծրագրի, նախ՝ Արցախի տարածքում իրականացվելու է խորքային հորերի հորատում ու նոր ոռոգման ցանցի կառուցում, երկրորդ՝ Արցախում տեղակայվելու են արեւային էներգետիկ կայաններ։
Հեռուստամարաթոնն ամեն տարի իրականացվում է ԱՄՆ-ի Լոս Անջելես քաղաքում։
Գործունեության 25 տարիների ընթացքում Հիմնադրամը մոտ 700 000 նվիրատուների շնորհիվ ավելի քան 50 000 ծրագիր է իրականացրել Հայաստանում եւ Արցախում՝ ընդհանուր 350 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ: Կառուցվել, վերակառուցվել եւ իրականացվել են ավելի քան 605 կմ ճանապարհ, 580 կմ ջրագիծ ու ջրատար, 149 կմ գազամուղ, 70 կմ էլեկտրագիծ, 359 դպրոց եւ մանկապարտեզ, 24 համայնքային կենտրոն, 500 տուն եւ բնակարան, 75 առողջապահական հաստատություն, 58 մշակութային ու սպորտային կենտրոն, 100 ջերմոց, 169 կրթական, մշակութային ու գիտական ծրագրեր:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Հեռուստամարաթոն 2017-ի ընթացքում հավաքվել է 12, 505, 456 դոլար. տեղեկացնում է հիմնադրամի մամուլի ծառայությունը:
2016 թվականին անցկացված  հեռուստամարաթոնի ընթացքում հանգանակվել էր 15, 428, 777 ԱՄՆ դոլար, որն ուղղվել է Արցախի տուժած բնակավայրերի վերականգնմանը, Արցախի բազմազավակ ընտանքիների համար առանձնատների կառուցմանը եւ խաղաղ բնակչության անվտանգությանն ու պաշտպանությանն ուղղված միջոցառումներին: