Հարգելի պարոն փոխվարչապետ
Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանի Դիցմայրի-2 գյուղի նախկին բնակիչ, ներկայումս Կապանի բնակիչ Գարիկ Մուսայելյանը (Ադրբեջանի կողմից Արցախի բռնազավթման հետևանքով) հայտնվել է վարկային ծանրագույն պարտավորությունների խառնաշփոթում։
Ամբողջ այդ պատմությունը 2024 թ փետրվարի 28022024 թ-ին հրապարակել ենք syuniacyerkir.am կայքում, այնուհետև «Սյունյաց երկիր» թերթում (24 փետրվարի 2024 թ, № 4)՝ «Գարիկ Մուսայելյանի ոդիսականը, և քանի-քանի մարդիկ են նման իրավիճակում հայտնվել Արցախի բռնազավթումից հետո» վերտառությամբ։
Գարիկ Մուսայելյանը, լրատվամիջոցի նշված հրապարակմանը զուգահեռ, քանիցս դիմումներ է հղել հանրապետության պատկան մարմիններին՝ Սյունիքի մարզպետարանից մինչև ՀՀ կառավարություն։ Ու շարունակում է դիմումներ գրել՝ ակնկալելով իրեն պատուհասած խնդրի լուծումը։ Սակայն մինչև հիմա ողջամիտ պատասխան որևէ տեղից չի ստացել, ու որևէ մեկը ճանապարհ ցույց չի տվել, թե ինչպես կարելի է լուծել խնդիրը: Ու մոտ 9 մլն դրամի հասնող վարկի հարցը մնում է չլուծված՝ վտանգելով այդ ընտանիքի գոյությունը։
Այդ ամենի արդյունքում նյութական և բարոյական ծանր վիճակում են հայտնվել նաև այն անձինք, ովքեր ժամանակին՝ երաշխավորի դեր ստանձնելով, նեցուկ են եղել Գարիկ Մուսայելյանին՝ վարկ վերցնելու և Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանի նշված գյուղում տնտեսություն կազմակերպելու գործում՝ վարկը ժամանակին և կանոնավոր վերադարձնելու ստույգ համոզմամբ։
Պարոն Խաչատրյան, խնդրում ենք Ձեզ՝ ժամանակ գտնել և անձամբ ծանոթանալ Գարիկ Մուսայելյանի դրամատիկ պատմությանը՝ այն դարձնելով քննարկման առարկա։ Չէ՞ որ խոսքը մի քանի ընտանիքի ծայրահեղ ծանր ու անորոշ վիճակի մասին է։ Իսկ խնդրո առարկային կարող եք ծանոթանալ մեր պարբերականի վերոհիշյալ հոդվածի միջոցով, որի օրինակն ուղարկում ենք Ձեզ՝ փոստային առաքմամբ՝ սույն գրությանը կից։