Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի հայտարարությունը անհիմն սպասելիքներ է ստեղծում հայկական կողմի մոտ. Ադրբեջանի ԱԳՆ
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ անընդունելի է, ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Լեյլա Աբդուլաևան:
«Հակամարտությունն անցյալում է, Ադրբեջանն ապահովել է իր տարածքային ամբողջականությունը և Ադրբեջանի նախագահի 2021 թվականի հուլիսի 7 -ի հրամանագրով ստեղծվել են Արևելյան Զանգեզուրի և Ղարաբաղի տնտեսական շրջանները: Այս տարածքները Ադրբեջանի անբաժանելի մասն են և որևէ կարգավիճակի մասին խոսք լինել չի կարող», - հայտարարել է Աբդուլաևան:
Նրա խոսքով, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունը հնարավորություն է տալիս կարգավորել հարաբերությունները տարածաշրջանում հիմնված նոր իրողությունների հիման վրա, այդ թվում ՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների վրա, իսկ ԱՄՆ դեսպանի հայտարարությունը ծառայում է իրավիճակի սրման և անհիմն սպասելիքներ է ստեղծում հայկական կողմի մոտ:
Այսօր ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին հայտարարել է, որ Վաշինգտոնն անում է լավագույնը, որպեսզի Հայաստանին և Ադրբեջանին վերադարձնի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի ներքո բանակցությունների սեղանի շուրջ։
«Մենք կարծում ենք, որ հարցը պետք է կարգավորվի բանակցությունների միջոցով։ ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենը տարբեր առիթներով շարադրել է մեր այս հանձնառությունը։ 30 տարվա պատերազմի և լարվածության իրավիճակը մեկ գիշերվա ընթացքում չի կարող լուծվել, սակայն կան որոշակի հիմնարար բաներ, որոնք կարևորում ենք և մենք չենք համարում, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը լուծված է։ Այն մնալու է Մինսկի խմբի օրակարգում», - ասել է դեսպանը։