Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հավելյալ արժեք չի ստեղծում. Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է լուրերը, որ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը շահագործման է հանձնում երեք նոր գործառնական կետ՝ Կապանում, Իջևանում և Եղեգնաձորում:
Զախարովան ասել է. «Մենք տեղյակ ենք Հայաստանում իր ներկայությունն ուժեղացնելու Եվրամիության հայտարարած ծրագրերից, որոնց համար առաջիկայում կբացվեն Հայաստանում ԵՄ «դիտորդական» առաքելության երեք նոր հենակետերը՝ Կապան, Իջևան և Եղեգնաձոր քաղաքներում:
ԵՄ անդամներն ի սկզբանե գործել են ծայրահեղ ոչ թափանցիկ։ ԵՄ առաքելության տեղակայումը Հայաստանի տարածքում հարկադրված էր՝ Բրյուսելի լուրջ ճնշման ներքո։ ԵՄ-ն  գործնականում պարտադրեց իր ներկայությունը։ Առաքելության մեկնարկը, որի նպատակը հայտարարվել էր Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելը, տեղի ունեցավ միակողմանի, ոչ կոնսենսուսային հիմունքներով, առանց ադրբեջանական կողմի և տարածաշրջանային այլ խաղացողների համաձայնության և առանց պատշաճ հաշվետվողականության: Դա միայն հաստատում է տարածաշրջանում ԵՄ քաղաքականության իրական մտադրությունները, որի համար գլխավորը Ռուսաստանին Հարավային Կովկասից դուրս մղելն է, Հարավային Կովկասը վերածելն աշխարհաքաղաքական առճակատման ասպարեզի՝ ի վնաս այստեղ ապրող մարդկանց հիմնարար շահերի»։
Զախարովայի խոսքով՝  Հայաստանում ԵՄ «դիտորդական» բազաների թվի ավելացումը կապ չունի Բաքվի և Երևանի հարաբերություններում կայունության և խաղաղության հաստատման նպատակի հետ։ «Միջազգային հանրությանը և, առաջին հերթին, Ադրբեջանին և Հայաստանին ԵՄ առաքելության հաշվետվողականության բացակայությունն ամրապնդում է կասկածները, որ ԵՄ գործունեության մեջ կա թաքնված օրակարգ «տեղում», «կրկնակի հատակի» առկայություն՝ առաքելության մանդատի «քաղաքացիական» բնույթի քողի տակ: Հաշվի առնելով բոլոր հանգամանքները՝ ոչ միայն մենք ունենք բազմաթիվ օրինական հարցեր տարածաշրջանում ԵՄ-ի գործողությունների իրական դրդապատճառների վերաբերյալ»,- հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ ԵՄ գործունեության ընդլայնման հետևում տեսանելի են ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի հակառուսական խնդիրները, և այդ գործունեությունը կարող է միայն սրել Հարավային Կովկասում առկա հակասությունները։
Դիվանագետի խոսքով` ԵՄ փորձագետների գործունեությունից «հավելյալ արժեք» չկա, և տարածաշրջանում խաղաղության իրական երաշխիքը շարունակում է մնալ ռուսական խաղաղապահ զորակազմը։
Զախարովան եզրափակել է՝ վստահություն հայտնելով, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման և, ընդհանրապես, Հարավային Կովկասի իրավիճակի բարելավման ամենակայուն և երկարաժամկետ հիմքը Հայաստանի Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացումն է, ներառյալ՝ տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանազատման, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի պարամետրերի ներդաշնակեցման մասին պայմանավորվածությունները: