Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանի առաջին այցը Մեղրի համայնք
Նոյեմբերի 28-ին Մեղրի համայնքի ղեկավար Խաչատուր Անդրեասյանը հյիւրընկալեց Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային՝ դեսպանության խորհրդականի և ռազմական կցորդի ուղեկցությամբ։
Սա դեսպանի առաջին այցն էր Մեղրի, ինչը համայնքում դիտարկվում է որպես նոր համագործակցությունների և փոխադարձ վստահության ամրապնդման կարևոր քայլ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին հայ–հնդկական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, ընդգծելով հատկապես մշակութային ու կրթական կապերի ընդլայնման անհրաժեշտությունը։ Մեղրի համայնքի ղեկավարը ներկայացրեց տարածաշրջանի հնարավորությունները, իսկ դեսպանը կարևորեց սահմանամերձ համայնքներում համագործակցության խորացումը։
Քննարկման առանցքային թեմաներից էր Մեղրիում հնդկական լեզվի ուսուցման կենտրոն բացելու նախաձեռնությունը, որը կողմերը դիտարկեցին որպես երկկողմ կապերի ամրապնդման և մշակութային փոխանակման նոր հարթակ։ Նիլակշի Սահա Սինհան վերահաստատեց Հնդկաստանի պատրաստակամությունը նպաստելու նման ծրագրերի իրականացմանը։
Հանդիպումը եզրափակվեց փոխադարձ վստահությամբ, համագործակցությունը կշարունակի ընդլայնվել՝ ընդգրկելով կրթական, մշակութային և հնարավոր տնտեսական ծրագրեր։