Հայաստանում ընթանում է 5–րդ հայ–ռուսական առողջապահական համաժողովը
Երևանում կազմակերպված համաժողովին մասնակցում են Ռուսաստանի առողջապահության նախարարության առանցքային բաժինների ղեկավարները, գիտության և կրթության ոլորտի ներկայացուցիչները։
Հայաստանում մեկնարկել է հայ–ռուսական առողջապահական ամենամյա համաժողովը։ Երկու երկրի փորձագետները կքննարկեն հասարակական առողջության, հակամիկրոբային ռեզիստենտության (հակաբիոտիկների ազդեցությունը մարդու օրգանիզմի վրա` խմբ.) հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև կքննարկեն առողջապահության և կենսաբժշկության ոլորտի նորարարությունները։
Ռուասաստանի առողջապահության փոխնախարար Տատյանա Սեմյոնովան լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Ռուսաստանից ժամանել են ոչ միայն գերատեսչության առանցքային բաժինների ներկայացուցիչները, այլ նաև գիտական և կրթական հաստատությունների առաջատար մասնագետները` իրենց մշակումներով և ձեռքբերումներով։ Նրանք պատրաստ են իրենց գիտելիքները փոխանցել Հայաստանի գործընկերներին և ծանոթանալ նրանց աշխատանքի փորձին։
«Համաժողովը կարևոր խթան կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին։ Կարևոր է ունենալ համախմբված մարտավարություն կենսանվտանգության հարցերում, քննարկել կենսաբժշկության ոլորտում աշխատելու հարցերը, ոսկրածուծի և ցողունային բջիջների հետ կապված թեմաները», – ասաց նա։
Заместители министров здравоохранения РФ и РА Татьяна Семенова и Анаит Аванесян на армяно-российском форуме по здравоохранению (21 октября 2019). Еревaн