Հայաստանում ընթանում է 5–րդ հայ–ռուսական առողջապահական համաժողովը
Երևանում կազմակերպված համաժողովին մասնակցում են Ռուսաստանի առողջապահության նախարարության առանցքային բաժինների ղեկավարները, գիտության և կրթության ոլորտի ներկայացուցիչները։
Հայաստանում մեկնարկել է հայ–ռուսական առողջապահական ամենամյա համաժողովը։ Երկու երկրի փորձագետները կքննարկեն հասարակական առողջության, հակամիկրոբային ռեզիստենտության (հակաբիոտիկների ազդեցությունը մարդու օրգանիզմի վրա` խմբ.) հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև կքննարկեն առողջապահության և կենսաբժշկության ոլորտի նորարարությունները։
Ռուասաստանի առողջապահության փոխնախարար Տատյանա Սեմյոնովան լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Ռուսաստանից ժամանել են ոչ միայն գերատեսչության առանցքային բաժինների ներկայացուցիչները, այլ նաև գիտական և կրթական հաստատությունների առաջատար մասնագետները` իրենց մշակումներով և ձեռքբերումներով։ Նրանք պատրաստ են իրենց գիտելիքները փոխանցել Հայաստանի գործընկերներին և ծանոթանալ նրանց աշխատանքի փորձին։
«Համաժողովը կարևոր խթան կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին։ Կարևոր է ունենալ համախմբված մարտավարություն կենսանվտանգության հարցերում, քննարկել կենսաբժշկության ոլորտում աշխատելու հարցերը, ոսկրածուծի և ցողունային բջիջների հետ կապված թեմաները», – ասաց նա։
Заместители министров здравоохранения РФ и РА Татьяна Семенова и Анаит Аванесян на армяно-российском форуме по здравоохранению (21 октября 2019). Еревaн
Տատյանա Սեմյոնովան ու Անահիտ Ավանեսյանը
Հայաստանի առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանն էլ նշեց, որ նման հանդիպումները լավ հնարավորություն են ընդհանուր խնդիրները քննարկելու և մյուս երկրների փորձն ուսումնասիրելու համար։ Նա կարծում է, որ համաժողովը կարող է ավելի խորացնել ու կապեր հաստատել բժշկության ոլորտում։ Ավանեսյանի խոսքով` քննարկվում է հարցերի լայն շրջանակ, և մշակվում են տարբեր հիվանդությունների դեմ պայքարի միասնական ռազմավարություններ։
«Անցած տարի քննարկվել են ուռուցքաբանական խնդիրներ, և համաժողովից հետո ավելի սերտ համագործակցություն է հաստատվել, փորձագետները սկսել են ավելի համախմբված աշխատել, և փորձի փոխանակումն ավելի արդյունավետ է դարձել», – ասաց նա։
Հիշեցնենք` հայ–ռուսական առողջապահական համաժողովն առաջին անգամ անցկացվել է 2014թ–ի նոյեմբերի 7–ին Երևանում, դրան մասնակցելու համար Հայաստան էր ժամանել Ռուսաստանի առողջապահության նախարար Վերոնիկա Սկվորցովան։ Դրանից հետո ամեն տարի համաժողովն անցկացվում է Ռուսաստանում կամ Հայաստանում, քննարկում են առողջապահության ոլորտի տարբեր թեմաներ։