Հայաստանը Սիրիա հումանիտար կոնտինգենտ է գործուղել, ոչ թե զինվորականներ. Տոնոյան
Հայաստանը Սիրիա հումանիտար կոնտինգենտ է գործուղել, ոչ թե զինվորականներ։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Մեկնաբանելով այդ իրադարձության վերաբերյալ ԱՄՆ պետքարտուղարության հայտարարությունը, նախարարն ասաց. «Երեւի հարցումներ են եղել հայկական հասարակությունից` ինձ համար անհասկանալի պատճառներով։ Իրենք իրենց կարծիքը հայտնում են, որ չեն աջակցում ՌԴ հետ համատեղ այդ գործողությանը»:
Տոնոյանի խոսքով՝ թեեւ կա որոշակի աշխարհաքաղաքական հակասություն, բայց Հայաստանի աջակցությունը Սիրիայի ժողովրդին, որի մաս է կազմում նաեւ հայկական համայնքը, բարոյական առումով անխոցելի է եւ շահարկման առիթ չի կարող հանդիսանալ։ Նախարարը նաեւ որոշակի շտկում մտցրեց իր երեկվա հայտարարության մեջ։
«Ռազմական գործողություների հետ կապված իմ հայտարարությունները ամենեւին չէին վերաբերում Սիրիային։ Խոսքն ընդհանրապես այն մասին էր, որ եթե որեւիցե հանգամանքներ լինեն, աշխարհի ցանկացած կետում, որ անհրաժեշտ լինի ՀՀ ԶՈւ ներգրավումը ռազմական գործողություններին, դա կատարվելու է օրենքի տառով»,- ասաց Տոնոյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ` փետրվարի 12-ին, Տոնոյանը հայտարարել էր, որ եթե ռազմական գործողություններին մասնակցելու անհրաժեշտություն լինի, ապա Հայաստանը դա անպայման կանի օրենքի տառին համապատասխան։