Հայաստանը տարածաշրջանում առաջինն է գործարկում շտապ բուժօգնության ուղղաթիռ
Տարածաշրջանի երկրներից առաջինը Հայաստանում, կգործի ուղղաթիռ, որը պետպատվերի շրջանակներում առողջապահական ծառայություններ է մատուցելու:
Armenian Helicopters ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Արամ Աբովյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ այն տարածաշրջանում առաջին ընկերությունն է, որը ձեռք է բերել ուղղաթիռ ու այն շահագործման է հանձնում ՀՀ առողջապահության նախարարությանը:
«Հայաստանում շատ են դժվարանցանելի ճանապարհներըքանի որ լեռնային երկիր էայդիսկ պատճառով ուղղաթիռը միակ հարմար տրանսպորտն է մարդուն շատ կարճժամանակահատվածում տարբեր մարզերից Երևան տեղափոխելու համարԱռողջապահության նախարարության կողմից կա ֆիքսված հիվանդությունների ցանկ,  որոնց դեպքում ուղղաթիռը պետք է հիվանդին բժշկական հաստատություն հասցնիՀիվանդներին տեղափոխելու դեպքում գործելու է պետպատվերայսինքն՝ պետությունն էհոգալու ծախսերը»,- նշեց Աբովյանը:
Նրա խոսքով տարածաշրջանում Հայաստանն առաջին երկիրն է, որ նմանատիպ ծառայություններ է մատուցելու: Պետության համար արժեքը կկազմի ընկերության սահմանած առևտրային գներից բավականին ցածր գին՝ գրեթե զրոյական եկամտով:
«Եթե պահանջարկը մեծ լինիապա մենք պատրաստ ենք համագործակցության պետությանհետ»,- ասաց Armenian Helicopters ընկերության կոմերցիոն տնօրենը:
Armenian Helicopters ընկերության տնօրեն Արսեն Մանուկյանը նշեց, որ ուղղաթիռն ամբողջությամբ հագեցված է բոլոր սարքավորումներով, որոնք անհրաժեշտ են հիվանդին մարզերից Երևան տեղափոխելու համար:
«Ուղղաթիռի մեջ կա այն ամենն, ինչ կա շտապ օգնության մեքենաներում՝ պատվերիժամանակ բուժհաստատությունից բժիշկները կվերցնեն այն ամենն, ինչ իրենց անհրաժեշտէ ու կմեկնեն տվյալ վայր»,- ընդգծեց Մանուկյանը:
Անդրադառնալով ուղղաթիռով թռչելու դեպքում տևողության կրճատմանը, ընկերության տնօրենը շեշտեց, որ, օրինակ՝ Երևան-Կապան-Երևան թռիչքը կտևի գրեթե 2 ժամ 20 րոպե, ինչը մեքենայով գնալու դեպքում 10-11 ժամ կտևի:
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն ասաց, որ սանիտարական ավիացիան աշխարհում ընդունված մի տեղափոխման միջոց է, որը թույլ է տալիս հիվանդներին ավելի արագ հասցնել բժշկական կենտրոններ:
«Հիվանդանոցներում հնարավոր է մատուցվեն այնպիսի ծառայություններորոնք տվյալմարզում չեն գործումօրինակ՝ նեյրովիրաբուժությունըծանր տրավմաների կամ լուրջայրվածքների դեպքում վիրահատությունները և այլնԸնդհանուր առմամբ,հիվանդությունները 6-ն են»,- ընդգծեց Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ ծառայությունն իրականացվելու է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի միջոցով, որը վարձելու է ուղղաթիռը Armenian Helicopters ընկերությունից:
«Գործելու է 1 ուղղաթիռորը կարող է տեղափոխել մեկ հիվանդիԱյն հիվանդներըովքերկցանկանան ուղղաթիռովավելի հարմարավետ պայմաններով տեղափոխվել Երևանկտեղափոխվեն վճարովի հիմունքներովՄեկ ժամի արժեքը պետության կողմից մատուցվողծառայությունների դեպքում կկազմի 720 հազար դրամ»,- ասաց Թորոսյանը:
Ուղղաթիռով ծառայություն իրականացնող բժիշկներն արդեն իսկ անցել են համապատասխան վերապատրաստումները, տեղյակ են ավտանգության բոլոր կանոններին, օդաչուները նույնպես տիրապետում են բոլոր մանրամասներին: