«Հայելիի» հերթական հրապարակումը, որ զառանցանքի տիրույթում է
Վերջին տարիներին քանի-քանի անգամ կոչ-հորդոր է ուղղվել «Հայելի» մայրաքաղաքային կայքին՝ պարզագույն մի խնդրանքով՝ մի տաքացրու կասկածելի ձեռքերդ սյունիքյան իրադարձությունների վրա:
Սակայն լրատվամիջոցն այդպես էլ չի հրաժարվել եղկելի այդ գործելակերպից:
Ու հերթական հոդվածն է լույս աշխարհ բերել՝ «Ի գիտություն Նիկոլ Փաշինյանի՝ կոռուպցիայի թավշյա մեթոդ. ինչպե՞ս են անցկացվում հողերի աճուրդները նոր Հայաստանում»:
Ի՞նչն է այդ հոդվածում մերժելի, ինչո՞ւ է դատապարտելի այդ հրապարակումը:
Նախ՝ հերթական փորձն է արվում աղավաղելու գորիսյան իրականությունը, սեւացնելու Գորիսի համայնքապետարանի ակտիվ, ստեղծարար գործունեությունը, ինչը, ամենամեղմ գնահատականով, բարոյական չէ եւ դատապարտելի է:
Հայտնի խմբակին հանգիստ չի տալիս իրողությունը, որ համայնքապետը՝ իր աշխատակազմով, ավագանիով, համատեղ եւ համախումբ, Գորիսում սոցիալ-տնտեսական, բարոյական մթնոլորտ են փոխում՝ ակնհայտ դրական միտվածքով:
Նույն այդ լրատվամիջոցը, եթե իսկապես անկողմնակալ է ու հայաստանյան իրականությունն անկեղծորեն լուսաբանելու առաքելություն ունի, կարող էր գեթ մեկ անգամ տեսնել-նկատել այն գործերը, որ վերջին երկու տարում արվում  է համայնքում եւ հատկապես Գորիս քաղաքում, այն էլ՝ ֆինանսական-տնտեսական դժվարին մեր օրերում:
Իսկ հոդվածի պատվիրատուն… Այդ տղան այդպես էլ չի հասկանում, որ եթե անգամ Գորիսի համայնքապետարանում թերություններ ու բացթողումներ արձանագրվեն՝ միեւնույնն է, ինքը չի կարող համայնքում զրո գործոնից վեր բարձրանալ:
Տեսեք հոդվածի անբարոյականության ամբողջ պատկերը. ծավալուն մի հրապարակմամբ փորձ է արվում ցեխոտել 2019 թ. հուլիսի 16-ին համայնքապետարանում տեղի ունեցած հերթական աճուրդը: Բայց մեկ նախադասություն, մեկ բառ անգամ չի ասվում, թե գործող օրենքների  որ մի պահանջը չի կատարվել կամ որ մի դրույթն է խախտվել, անտեսվել:
Այսինքն՝ հոդվածը լիովին եւ ամբողջապես հուզականության, իսկ ավելի ստույգ՝ զառանցանքի տիրույթում է:
Գորիսի համայնքապետարանում պարբերաբար տեղի են ունենում աճուրդներ, եւ առայսօր որեւէ բողոք կամ դժգոհություն չի եղել;
Ասել է թե՝ համայնքում արդեն իսկ կա նման աճուրդները բացառապես օրինականության դաշտում անցկացնելու ավանդույթ, որն էլ գնահատվում է համայնքի բնակիչների կողմից:
Եվ եթե հոդվածի պատվիրատուն ու լրատվամիջոցն այդ ամենը չեն տեսնում, ապա դա կուրության դրսեւորում չէ միայն, այլ…
Հոդվածի՝ այսպես կոչված հեղինակի մասին:
Իսկապե՞ս կա Հայկ Դավթյան անունով մեկը, ով ստորագրել է այդ հրապարակումը, ով այդքան մտահոգ է գորիսյան խնդիրներով:
Եթե «հեղինակը» անուն-ազգանունից հետո նշեր նաեւ իր ով լինելը, ապա ավելի լուրջ քննարկում կարող էինք ծավալել տվյալ հրապարակման շուրջ:
Ու քանի որ իբրեւ հեղինակ գրված անուն-ազգանունը գաղտնիությամբ է պարուրված ու ոչինչ չի ասում, ապա դա նույնպես խտացնում է հրապարակման անլրջության, շինծու բնույթի ծածկույթը:
Ինչ վերաբերում է «կոռուպցիայի թավշյա մեթոդ» արտահայտությանը, ապա դա երիցս հաստատում է պատվիրատուի ողորմելի վիճակը:
Դա նշանակում է նաեւ, որ գործ ունենք կույսի ծիրանիով փաթաթվել փորձող լրատվամիջոցի հետ:
Պարզագույն մի խորհուրդ. ժամանակ գտեք եւ ընթերցեք «կոռուպցիա» բառի բառարանային ու գիտական իմաստը:
Եվ կհանդիպեք բառի առաջին բացատրությանը (իմաստին). եթե որեւէ մեկն իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործում է խառնակչություն սերմանելու, իր ու իր թայֆայի շահերն օրենքից վեր դասելու համար ու այդ նպատակով, կեղծ ստորագրությամբ, նյութեր է շաղ տալիս, ապա դա կոռուպցիայի ցայտուն դրսեւորում է, ինչի հետ եւ գործ ունենք այս հրապարակման պարագայում:
Հետաքրքիր մի հանգամանք եւս. տվյալ լրատվամիջոցին ի՞նչն է մղել, երբ գոյություն չունեցող հեղինակի վկայակոչմամբ, առանց աճուրդի մանրամասներն անկողմնակալ ուսումնասիրելու, լույս աշխարհ է բերել նման անհեթեթություն:
Հո չե՞ն ասելու, թե գորիսյան շահերի կամ օրինականության պաշտպանությամբ են առաջնորդվել:
Հո չե՞ն ասելու, թե պետական շահն է իրենց տանջում:
Հո չե՞ն ասելու, թե տեղերից ստացվող նամակներն ու դիմումներն են հրապարակվում անխտիր:
Ավելի ողջամիտ կլիներ, որ այդ հարցերին ինքը՝ ընթերցողը պատասխաներ:
Հ.Գ.
Հրապարկման հեղիանակը բացահայտվելու դեպքում կշարունակենք հոդվածի քննարկումը: