Հայկանուշ Սաֆարյան. խոսք հիշատակի
2019թ. օգոստոսի 12-ին, կյանքի 95-րդ տարում, մահկանացուն կնքեց Կապանի  եւ Սյունիքի երաժշտական կյանքում լուսավոր հետք  թողած, հայ ազգային երաժշտության երախտավոր Շամիր Հարությունյանի կինը՝ Հայկանուշ Ալավերդիի Սաֆարյանը:
Հայկանուշ Սաֆարյանը ծնվել է 1924 թ.   Ղափանի շրջանի Կաղնուտ գյուղում:
1944 թ. ամուսնացել է համագյուղացի  Շամիր Հարությունյանի հետ: Նորաստեղծ ընտանիքը 1945 թվականից  բնակություն է հաստատել Ղափանում:
Տիկին Հայկանուշն իր ողջ կյանքը  նվիրել է հետպատերազմյան ծանր տարիներին ծնված երեք զավակի դաստիարակությանը եւ Հայրենական մեծ պատերազմի հաշմանդամ ամուսնու  խնամքին, ում առողջությունը՝ նրա հոգատար վերաբերմունքի շնորհիվ,  1951 թ. լիովին վերականգնվեց :
Հայկանուշ Սաֆարյանն առանձնակի ուշադրություն է դարձրել իր երեխաների կրթությանը եւ համակողմանի զարգացմանը: Բնակարանային սուղ  պայմաններում  կարողացել է հնարավորություն ստեղծել  ավագ որդու՝  Սեյրան Բալասանյանի (Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Կապանի մասնաճյուղի հիմնադիր, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր) տեխնիկական ունակությունների ձևավորման  համար,  ինչն  էլ կարեւոր նախադրյալ է հանդիսացել նրա՝ առայսօր շարունակվող գիտական գործունեության համար:
Բարի, համեստ, ավանդապահ, ընտանիքին անմնացորդ նվիրված, մարդասեր, հայ կնոջ իսկական տիպար էր   Հայկանուշ Սաֆարյանը, ում հիշատակը երկար կմնա նրա գերդաստանի անդամների եւ բարեկամների, ինչպես եւ ճանաչողների  հիշողության մեջ:
Մի խումբ բարեկամներ
«Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագրակազմը ցավակցում է Սեյրան Բալասանյանին՝ սիրելի մայրիկի մահվան կապակցությամբ: