Հայրենական մեծ պատերազմում Վերիշեն (Հին Գորիս) գյուղից զոհված մարտիկների հիշատակին կառուցված հուշահամալիր
Հիմնական կոմպոզիցիաները.
> Պղնձաքար լեռանը թիկնած ժայռաբեկորից վեր է խոյանում երեք պատերազմների (Սարդարապատ, Ֆիննական, Մեծ Հայրենական) հաղթանակները խորհրդանշող եռաթև և եռագագաթ քանդակազարդ հուշասյուն:
> Հուշասյան հետնամասում երկկողմանի մուտքերով դամբարանն է (Հյուսիսային պատին, կերամիկական սալիկների վրա՝ զոհվածների լուսանկարներն են, բազալտե հարթության վրա փորագրված է նրանց անունները: 2024 թ. դամբարանի հարավային պատին տեղադրվել է նաև 44 – օրյա պատերազմում նահատակված վերիշենցի 4 մարտիկների լուսանկարները, անունները):
> Դամբարանի մուտքերի պահապանները մոտ 2 մետր երկարությամբ բազալտե առյուծներ են:
> Հուշասյան կամարակապ թևերի տակ՝ զոհվածների անմահությունը խորհրդանշող ցայտաղբյուրն է:
> Ժառաբեկորի վրա հարթաքանդակ է՝  գթության քույրը տանում է վիրավոր զինվորին:
> Ժայռի տակ՝ արցունքի լիճն է՝ ողջ լայնությամբ անաղմուկ հոսող ջրի կամարով:
> Հուշահամալիրի կոմպոզիցիաները իրար կապում են ժայռի երկու կողերով ձգվող բազալտե կածան-աստիճանները:
Նախագծի հեղինակ՝ ճարտարապետ Բաղդասար Արզումանյան (ՀՍՍՀ վաստակավոր շինարար՝ 1966 թ.), քանդակագործ՝ Աշոտ Դադունց (ժողովրդական վարպետ, Վերիշեն)ՙ, կառուցող վարպետներ՝ Աշոտ Դադունց, Գուշա Մաշուրյան, Վազգեն Մեժլումյան, Գառնիկ Զադայան (Վերիշեն):
Հուշահամալիրը կառուցվել է 1974-1977 թվականներին՝ վերիշենցիներից հանգանակած գումարների, ինչպես նաև՝ դպրոցականների հավաքած մետաղի ջարդոնից և շշերից գոյացած միջոցների հաշվին:
Բացումը տեղի է ունեցել 1977 թ. մայիսի 9-ին: