Հեռանում են հերթով. ՀՔԾ պետի հրաժարականը
Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանի երեկվա հրաժարականին այսօր հետեւել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Վահրամ Շահինյանի հրաժարականը:
Կասկածից վեր է, որ այս հրաժարականները փոխկապակցված են, եւ թավշյա հեղափոխության հետեւանքներն աստիճանաբար հասնում են արդարադատության համակարգ, քննչական մարմիններ, որոնք տարիներ շարունակ առանցքային դեր են խաղացել քրեաօլիգարխիկ համակարգում՝ ապահովելով դրա քաղաքական, տնտեսական շահերը, կոռուպցիոն սխեմաները, հետապնդումների գործիք դառնալով ընդդիմության, այլակարծության դեմ:
«Ես ուրախ եմ, որ ինչպես շատ այլ առիթներով, այնպես էլ այժմ կարող եմ պարզ ճակատով հայտարարել՝ մեր երկրի իրավապահ քիչ կառույցներ կարող են հպարտանալ, որ կոռուպցիոն երևույթների դեմ պայքարը վերջին տարիներին այնքան արդյունավետ է եղել իրենց համակարգում, որքան ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում»,- հրաժարականի հայտարարության մեջ նշում է Շահինյանը: Ինքնագովեստի այս արձանագրումն իրականում երկակի տպավորություն է թողնում: Հազիվ թե նման հաջողություններ արձանագրած պաշտոնյան հրաժարականի դիմում ներկայացներ թավշյա հեղափոխության հաղթանակից ընդամենը մեկ ամիս հետո, երբ նոր կառավարությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարը հռչակել է առաջնահերթություն՝ այն դնելով ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա:
Ավելի շատ հակված ենք մտածել, որ թե՛ Արման Մկրտումյանը եւ թե՛ Վահրամ Շահինյանը հրաժարական են ներկայացրել հենց կառավարության հակակոռուպցիոն քաղաքականության հետեւանքով: Ըստ ամենայնի գործ ունենք ԱԱԾ հակակոռուպցիոն բացահայտումների, այսպես կոչված, լատենտ կամ չհրապարակայնացված հատվածի, այսպես կոչված, կադրային հետեւանքների հետ: Ի դեպ, Շահինյանի հրաժարականի դիմումում կա այդպիսի թաքնված ակնարկ: «Հպարտ լինելով ծառայության նշված եւ մյուս ձեռքբերումների համար՝ այդուհանդերձ, հարկ եմ համարում հայտնել, որ ստեղծված հանգամանքների բերումով այլևս նպատակահարմար չեմ գտնում շարունակել իմ հետագա ծառայությունը»,- գրել է ՀՔԾ հեռացող պետը: Կարելի է ենթադրել, որ հակակոռուպցիոն պայքարի կադրային հետեւանքները երկար սպասեցնել չեն տա, եւ առաջիկա օրերին կլինեն նոր աղմկոտ հրաժարականներ:
ՀՔԾ պետի հրաժարականը դիտարկելի է նաեւ Մարտի 1-ի գործի քննության վերաակտիվացման համատեքստում: Օրերս մամուլը տեղեկացրել էր, որ այս գործով առաջիկայում հարցաքննվելու է Ռոբերտ Քոչարյանը: Մարտի 1-ը համակարգաստեղծ հանցագործություն է, եւ անցած տարիներին ՀՔԾ-ն արել է առավելագույնը ոչ թե ոճրագործությունը բացահայտելու, այլ համակարգի, այսպես կոչված, կայունությունը ապահովելու համար: Շահինյանի հրաժարականը կարեւոր ազդակ է, որ առաջիկայում լուրջ բացահայտումների ականատես կլինենք Մարտի 1-ի գործում:
Սակայն Մկրտումյանի եւ Շահինյանի հրաժարականներն առաջին հերթին արդարադատության եւ քննչական մարմիններում սպասվող ինստիտուցիոնալ լուրջ բարեփոխումների ազդակ են, առանց որոնց արդյունավետ չի կարող լինել վարվող հակակոռուպցիոն քաղաքականությունը: