Շուրջ 170 սյունեցիներ անվճար հետազոտվել են ԻՀԱԿ շարժական բուժախտորոշիչ կլինիկայում
Սյունիքի մարզի շուրջ 170 բնակիչներ նոյեմբերի 14-15-ը անցել են անվճար հետազոտություններ։
ՄԻԱՎ-ի, սիֆիլիսի, վիրուսային հեպատիտներ Բ-ի և Ց-ի անվճար, անանուն և գաղտնի հետազոտություններն անցկացվել են ՀՀ ԱՆ Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոնի բուժախտորոշիչ կլինիկայում։
Սիսիան քաղաքում անվճար հետազոտություն է անցել 70, Գորիսում՝ 96 քաղաքացի։
Կենտրոնի մասնագետները քաղաքացիներին նաև խորհրդատվություն են տրամադրել՝ կարևորելով հետազոտություններն ու հիվանդությունների վաղ ախտորոշումը՝ հետագա բարդություններից խուսափելու համար։
«Անհրաժեշտ է հետազոտվել՝ անկախ որևէ գանգատի առկայությունից, որովհետև նշված վարակները սկզբնական շրջանում ընթանում են առանց որևէ ախտանշանի»,-նշել է «ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ հետազոտության մասսայականացում» ծրագրի համակարգող Լիլիթ Դավթյանը՝ հավելելով, որ հանրային նման միջոցառումների նպատակներից մեկը տեղեկատվության տրամադրումն ու քաղաքացիների իրազեկվածության բարձրացումն է։
Քաղաքացիները գոհունակություն են հայտնել նախաձեռնության համար՝ ակնկալելով նման միջոցառումների հաճախակի իրականացում։
Նախաձեռնությունն իրականացվել է ՌԴ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող ՄԱԿ-ի ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի միացյալ ծրագրերի աջակցությամբ՝ «ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ հետազոտության մասսայականացում» ծրագրի շրջանակներում։