ՀՀ-ում մեկնարկել են կենսական նշանակության 12 ճանապարհահատվածների վերականգնման աշխատանքները
#Կենսական_նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման երկրորդ լրացուցիչ ֆինանսավորման #ծրագրի շրջանակներում հոկտեմբերին և նոյեմբերի սկզբին ՀՀ #մարզերում մեկնարկել են մոտ 67,9 կմ երկարությամբ 12 ճանապարհահատվածների վերականգնման աշխատանքները։ Կենսական նշանակության ճանապարհներ են վերանորոգվում հանրապետության #Լոռու#Արագածոտնի#Սյունիքի#Արարատի#Արմավիրի#Գեղարքունիքի#Շիրակի մարզերում։
Վերականգնվող ճանապարհներն են՝
►Շիրակ-Կամո (5 կմ)
► Մ6-Եղեգնուտ-Դեբեդ (8.3 կմ)
►Մ1-Ներքին Սասնաշեն-Մեծաձոր (9.9 կմ)
► Մ2-Նորավան (5.3 կմ)
► Հ12-Նորամարգ-Հովտաշեն-Մ2 (4.4 կմ)
► Մ4-Սևան-Աղթամար համալիր- Մ4 (5.3 կմ)
► Մ11-Ախպրաձոր ճանապարհի 2 հատվածները (14.5 կմ)
►Լուկաշին-Հ17 (3.2 կմ)
►Դաստակերտ-Նժդեհ-Ցղունի (5.4 կմ)
►Խոտ (2 կմ)
2020 թվականի ընթացքում հիմնականում կկատարվեն հողային աշխատանքներ‚ ճանապարհների վերականգնումը կավարտվի 2021 թվականին։ Իրականացվելիք աշխատանքները ներառում են գոյություն ունեցող ենթահիմքի քանդում և նոր ենթահիմքի կառուցում, նոր խճային հիմքի կառուցում, հարթեցնող շերտի, ասֆալտբետոնե շերտի տեղադրում, ջրահեռացում, ճանապարհային անվտանգության ապահովում և այլն։
Կենսական նշանակության են այն ճանապարհները, որոնք առնվազն մեկ տրանսպորտային կապ են ապահովում #համայնքի և հիմնական ճանապարհի կամ համայնքի և մարզկենտրոնի միջև՝ առանց միջպետական ճանապարհների։
Նշենք‚ որ Հայաստանի կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագրի շրջանակներում ծրագրի մեկնարկից՝ 2009 թվականից ի վեր ՀՀ մարզերում վերականգնվել է ավելի քան 835 կմ ընդհանուր երկարությամբ ճանապարհ։