ՀՀԿ–ն, հնարավոր է, հանդես գա ընտրախախտումների պատժի խստացման օրինագծի դեմ. Շարմազանով
ՀՀԿ խմբակցությունը բազմիցս հայտարարել է այն մասին, որ կսատարի ընտրախախտումների համար պատժի խստացման օրինագիծը միայն այն դեպքում, եթե երկրորդ ընթարցմամբ ներկայացվի խոստացված համապատասխան ուղղումներով։ Այս մասին NEWS.am–ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
Միաժամանակ, նրա խոսքով, եթե 2-րդ ընթերցմամբ օրինագիծը քննարկման դրվի առանց ինչ–որ փոփոխության, ապա ՀՀԿ–ն դեմ կքվեարկի. «Ես քննադատել եմ ոչ միայն օրինագիծը, այլ նաեւ կառավարության աշխատանքն, ընդհանուր առմամբ»,–նշեց Շարմազանովը։
Միաժամանակ, փոխխոսնակը նշել է, որ տվյալ օրինագիծը քննադատել է ոչ միայն ՀՀԿ–ն, այլ նաեւ «Ծառուկյան» խմբակցությունը՝ ի դեմս Գեւորգ Պետրոսյանի։
Հիշեցնենք, որ Սեպտեմբների 6-ին ԱԺ արտահերթ նիստում խորհրդարանականներն առաջին ընթերցմամբ միաձայն ընդունեցին Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին սկանդալային օրինագիծը, որով նախատեսվում է ընտրախախտումների համար պատժի խստացում: Օրինագծին «կողմ» քվեարկկեց 66 պատգամավոր։
Այս օրինագծով առաջարկվում է արգելել ցանկացած բարեգործական գործունեություն նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ: Բացի այդ, առաջարկվում է պատժել ոչ միայն ընտրողներին կաշառելու, այլ նաեւ կաշառք տալու խոստման համար: Նման առաջարկների համար առաջարկվում է պատժել 100 000-ից մինչեւ 400 000 դրամ տուգանքով կամ մինչեւ 5 տարի ազատազրկմամբ:
Ընդ որում, կաշառք առաջարկվում է համարել ոչ միայն փող, այլ նաեւ այլ նյութեր տալը, ներառյալ՝ սննդամթերք: Այս խնդիրը լուծելու համար առաջարկվում է արգելել բարեգործությունը քարոզարշավի ժամանակ:
Բացի այդ, քաղաքացիներին կարգելվի քվեարկել երրորդ անձանց ներկայությամբ, ինչպես նաեւ սոցիալական ցանցերում հայտնել ընտրությունների ժամանակ նախընտրական քարոզարշավի մասնակից որոշ քաղաքական ուժերի նախասիրությունների մասին:
Օրինագիծը կտրուկ քննադատության էր արժանացել ՀՀԿ-ի եւ «Ծառուկյան» դաշինքի պատգամավորների կողմից, սակայն նրանք չհամարձակվեցին այն տապալել: