Հինգ լաբորատորիա՝ Սյունիքի մարզում
Փետրվարի 23-ին Կապանի N2 ավագ դպրոցում, «Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան» հիմնադրամի Կապանի մասնաճյուղում եւ Կապանի համայնքային կենտրոնում բացվեցին ինժեներական լաբորատորիաներ՝ «Վորլդ Վիժն ինթերնեյշնլ» միջազգային կազմակերպության հայաստանյան մասնաճյուղի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության կողմից: Երեք հաստատությունում բացումը հանդիսավոր բնույթ էր կրում, օրվա խորհրդի առթիվ օրհնանքի խոսք ասաց Կապանի հոգեւոր հովիվ տեր Վահան քահանա Հեբոյանը:
«Ինժեներական լաբորատորիաները, որ ներդրվում են Սյունիքի համայնքներում եւ հատկապես դպրոցներում, նպատակ ունեն ստեղծել միջավայր, որտեղ դպրոցականներն ու ուսանողները կհաղորդակցվեն նոր տեխնոլոգիաներին, ծրագրավորման, մեխանիկայի եւ էլեկտրոնիկայի ոլորտներում ձեռք կբերեն հմտություններ եւ ի վերջո ամենաժամանակակից կրթություն: Համոզված եմ, որ աշակերտների շարքերից կաճեն մասնագետներ, ովքեր մեծ պահանջարկ կունենան տեխնոլոգիական շուկայում, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս: Կարծում եմ, որ Կապանում, հանքարդյունաբերությունից զատ, կստեղծվի նոր ուղղություն, որ ավելի հեռանկարային կլինի ե՛ւ համայնքի, ե՛ւ տարածաշրջանի, ե՛ւ մեր երկրի համար», - Կապանի N2 ավագ դպրոցում լաբորատորիայի բացումից հետո «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության փոխտնօրեն Հայկ Չոբանյանը:
- Կարծում եմ սա մեծ իրադարձություն է՝ մանավանդ ինժեներական կադրեր պատրաստող հաստատությունում: Ինժեներական կրթությունը եւ նրա կիրառումը տնտեսության մեջ եւ բիզնեսում այն ճանապարհն է, որով պիտի անցնի մեր երկիրը, քանզի դրա ապագան ավելի քան խոստումնալից է: Իսկ այդ ամենի հիմքերը պիտի ստեղծել ցածրից՝ դպրոցից, այնուհետեւ շարունակել բուհական համակարգում, որպեսզի հետագայում մենք ունենանք բարձրակարգ մասնագետներ՝ ստեղծագործող, նախաձեռնող, ովքեր կարողանան իրենց բիզնեսը կազմակերպել հայրենի աշխարհում, որ տարագիր չդառնան, իրենց հացը վաստակեն հարազատ քաղաքում», - «Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան» հիմնադրամի Կապանի մասնաճյուղում լաբորատորիայի պաշտոնական բացման ժամանակ ասաց կրթօջախի տնօրեն Լեռնիկ Պետրոսյանը:
Յուրաքանչյուր լաբորատորիայի հատկացված է ռոբոտային ուսումնական հավաքածու, շաղափային հաստոց եւ եռաչափ տպիչ: Այս վերջին երկուսը կառավարվում են համակարգչի միջոցով:
Փետրվարի 24-ին ինժեներական լաբորատորիաներ բացվեցին նաեւ Սիսիանի N2 հիմնական եւ N3 ավագ դպրոցներում: