Հուշ-ցերեկույթ՝ վաստակավոր դերասանի հիշատակին
Կապանի «Ակումբագրադարանային միավորում» ՀՈԱԿ-ի Էլեկտրոնային գրադարանում տեղի ունեցավ հուշ-ցերեկույթ՝ նվիրված ՀՀ վաստակավոր դերասան, «Արտավազդ» մրցանակի դափնեկիր Վազգեն Սարգսյանի (նույն ինքը՝ Վազիկ) հիշատակին: Մասնակցում էին մարզկենտրոնի մշակույթի և կրթության ոլորտի ներկայացուցիչներ, դերասանի գործընկերներ, թատերասերներ, նրա ընտանիքի անդամները:
Առաջին դերն ունեցավ 1965 թվականին: Հետո եղան նոր դերեր՝ մեկը մեկից հետաքրքրական: Հիշարժան է նրա խաղացած դերը Գոգոլի «Խելագարի հիշատակարանը» մոնոներկայացման մեջ: Իսկ երբ թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն էր, ինքը սկսեց բեմադրություններ անել՝ Ժան-Պոլ Սարտրի «Երեքը դժոխքում», Սամվել Խալաթյանի «Քառասուն օր համբառնալուց առաջ», «Մեռնող Ֆլորա», Շիրվանզադեի «Չար ոգի», Բակունցի «Միրհավը» և այլն:
Նրա դերասանական գործունեությունն աննկատ չի մնացել, բացի մրցանակից և կոչումից, արժանացել է ՀՀ մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալին: Նաև ղեկավարել է Հայաստանի թատերական գործիչների միության Սյունիքի բաժանմունքը:
Վազգեն Սարգսյանի գործընկերներից Գրիշա Մարգարյանը հետաքրքրական մի դրվագ ներկայացրեց. «Երբ մեծն Մհեր Մկրտչյանը եկավ Կապան, թատրոնի դերասանների հետ խաղաց «Պաղտասար աղբար», Վազգենը մարմնավորեց Օգսենի դերը, մի քանի ներկայացումից հետո Ֆրունզն ասաց. «Որքան Օգսեն եմ տեսել, քո մարմնավորածը չեմ հանդիպել: Սրանից հետո որտեղ բեմադրեմ «Պաղտասար աղբար», դու Օգսենի դերում ես լինելու»: Սրանից բարձր գնահատական դժվար թե լինի:
«Թատրոնի գեղարվեստական մտածողությանը նոր շունչ ու ոգի տվեց Վազգեն Սարգսյանը, շատերը եկան թատրոն ու գնացին, բայց Վազիկը մնաց Կապան քաղաքի, Խուստուփ լեռան և ձկնորսական կարթի հետ: Նա մարդավայել անցավ իրեն բաժին ընկած ճամփան, երբեք չզբաղվեց ուրիշներին տապալելու, նեղելու անպատվաբեր զբաղմունքով: Հպարտ ենք, որ մեր քաղաքը տվել է այդպիսի նվիրյալ», - ասաց գեղանկարիչ Հրանտ Էլչյանը:
«Դերասան շատերը կարող են լինել, բայց արտիստ լինում են շատ քիչ մարդիկ, որոնք իրապես օժտված են Աստծո կողմից, պիտի շնորհակալ լինենք Աստծուն, որ ունեցել ենք Վազգեն Սարգսյանին», - նկատեց Սուսաննա Մարտիրոսյանը:
Սվետլանա Գևորգյանը դրվագներ ներկայացրեց Սարգսյանների ընտանիքի մասին, որ երկու դերասան է տվել՝ Ռուբեն և Վազգեն Սարգսյաններ, իսկ Վազգենի թոռները՝ երաժիշտներ են՝ երգչուհի Նարե Սարգսյան և ֆլեյտահար Վազգեն Սարգսյան:
Վազիկի մասին սրտի խոսք ասացին Գրիշա Սմբատյանը, Ռիտա Դավթյանը, Նինա Դանիելյանը, ուրիշներ: Հնչեցին երաժշտական կատարումներ, ցուցադրվեցին հատվածներ Վազգեն Սարգսյանի մասնակցությամբ Արամայիս Սահակյանի «Ծիծաղի տուն» երգիծական հեռուստահաղորդումից, Վազգենի դերասանական խաղով թատերական ներկայացումներից հատվածներ: