ՀՅԴ-ականներրը բաց տեքստով հայտարարում են՝ որպես քաղաքական պայքարի մեթոդ կրկին որդեգրում են ահաբեկչությունը. ՀԱԿ-ը՝ ակտիվիստին ծեծի ենթարկելու մասին
05.06.2019 19:49
Ակտիվիստ Վարդան Հարությունյանի նկատմամբ վերջին երկու շաբաթների ընթացքում գործադրված և հասարակական լայն արձագանք ստացած բռնության դեպքերը, դրանց առնչությամբ Գեղամ Մանուկյանի և ՀՅԴ գերագույն մարմնի այլ անդամների հայտարարությունները, ինչպես նաև սույն թվականի մայիսի 25-ին ՀՅԴ հրավիրած հանրահավաքում հնչած որոշ ելույթներ բացահայտեցին խիստ վտանգավոր մի քանի իրողություններ: Այս մասին նշված է Հայ ազգային կոնգրեսի հայտարարության մեջ:
Նրանց թվարկած իրողությունները ներկայացնում ենք ստորև.
«1.  Վարդան Հարությունյանի հետ կատարվածը եղել է նախապես ծրագրված, մանրամասն մշակված գործողություն, որն այլ կերպ, քան ահաբեկչական ակտ դժվար է բնութագրել։
2. ՀՅԴ ղեկավարները բաց տեքստով հայտարարում են, որ որպես քաղաքական պայքարի մեթոդ կրկին որդեգրում են ահաբեկչությունը և ինքնադատաստան են հայտարարում այն անձանց նկատմամբ, որոնք ունեն իրենց հայացքներից տարբերվող հայացքներ, կամ իրենց դավանած արժեքներին չհամապատասխանող արժեքներ։
Այսպիսով, ապրիլյան հեղափոխությունից մեկ տարի անց Հայաստանի քաղաքական կյանքում սպառնում է վերստին ծլարձակել 20-ամյա բռնապետության մեթոդաբանությունը, ինչը պետք է լուրջ ահազանգ լինի երկրի իշխանությունների, քաղաքական ուժերի և ամբողջ հասարակության համար։ Ցավով պետք է նշենք, որ Վարդան Հարությունյանի նկատմամբ կիրառված առաջին բռնությանը իրավապահների պատշաճ արձագանքի բացակայությունը հանգեցրեց բռնության կրկնությանը։ Հուսով ենք, որ այժմ իրավապահ մարմինները կցուցաբերեն անհրաժեշտ հետևողականություն, ամբողջությամբ կբացահայտեն կատարված հանցագործությունը և պատասխանատվության կենթարկեն թե այն կարարողներին, թե պատվիրատուներին։
Հայաստանի պետական և հանրային կյանքի բոլոր բնագավառներում պետք է բացառվեն ահաբեկչությունն ու բռնությունը։ Դրանց հետագա ծավալումը կանխելու համար, իշխանությունները պետք է շտապ և վճռական քայլերով արմատախիլ անեն այդ երևույթը»։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ բռնության էր ենթարկվել ՀԱԿ ակտիվիստ Վարդան Հարությունյանը: ՀՅԴ-ականները երեկ գնացել էին ոստիկանություն՝ հայտարարելու, որ իրենք են բռնության ենթարկել նրան՝ նշելով, որ նման հայտարարություն են անում, որ իշխանություններին ցույց տան, թե ինչ ատելության ու անթողության մթնոլորտ կա երկրում: