ՀՅԴ-ն մասնակցելու է Արցախի նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններին. աշնանն արտակարգ ժողով են հրավիրելու
ՀՅԴ-ն որոշել է մասնակցել Արցախի նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններին: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՅԴ Արցախի կազմակերպության շրջանային ժողովը:
Հայտարարությունում մասնավորապես, ասվում է.
«ՀՅ Դաշնակցության Արցախի կազմակերպության բարձրագույն ժողովը, քննելով եւ վերլուծելով Արցախում տիրող կացությունը եւ առաջիկա ՏԻՄ, նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններում Դաշնակցության դիրքորոշումները, արձանագրելով, որ որոշ քաղաքական ուժերի եւ առանձին գործիչների կողմից վաղաժամկետ սկսած նախագահական ընտրությունների նախապատրաստման  գործընթացը եւ սահմանադրական իրավակարգավորումներին հակասող փաստացի  քարոզարշավը հասարակության ծայրաստիճան բեւեռացման պատճառ է դարձել, ինչին նպաստել է նաեւ իշխանության կողմից երկրում արմատական բարեփոխումների գործընթացի անհետեւողականությունը.
Հաշվի առնելով, որ.
•  Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների հետ հարաբերություններում առաջացած մտահոգիչ լարվածությունը,
•  Բանակցային գործընթացում առկա մարտահրավերներն ու վտանգները եւ այդ առումով Արցախի սուբյեկտայնության բարձրացման հրամայականը,