Հյուր էին մայր թատրոնի դերասանները
Մարզի քաղաքներում (Սիսիան, Գորիս, Քաջարան, Կապան) հյուրախաղերով հանդես եկավ Երեւանի Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը: Հուլիսի 24-ին Կապանի Ալ.Շիրվանզադեի անվան պետթատրոնի բեմահարթակում հանդիսատեսի դատին հանձնվեց արձակագիր Խորեն Արամունու «Անվերադարձ ապագա» լիրիկական կատակերգությունը (բեմադրությունը՝ Ժան Նշանյանի, գլխավոր դերերում՝ ՀՀ վաստակավոր դերասաններ Արմեն Մարության, Ալլա Վարդանյան): Բեմադրության մեջ արծարածվում են Հայաստան-Սփյուռք փոխհարաբերություններ՝ ԱՄՆ-ում բնակվող ընտանիքի համապատկերի վրա:
Նախօրեին Քաջարանում կայացած բեմադրությունից առաջ սունդուկյանցիները Քաջարանի քաղաքապետարանի նախաձեռությամբ այցելեցին Ագարակի գնդի Լիճքի գումարտակ: Արմեն Մարությանը զավեշտական դրվագներ ներկայացրեց հայ թատրոնի մեծերի՝ Ավետ Ավետիսյան, Դավիթ Մալյան, Թաթուլ Դիլաքյան, Ֆրունզե Մկրտչյան կյանքից: Դերասանհուհի Ջուլիետա Բաբայանը հանդես եկավ ասմունքով (Պարույր Սեւակ, Հովհաննես Շիրազ, Գեւորգ Էմին, Համո Սահյան): Թատրոնի տնօրեն, արձակագիր, դրամատուրգ Նելլի Շահնազարյանը հուշեր ներկայացրեց սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի կյանքից, նաեւ գումարտակին նվիրեց իր «Տաք շնչառություն» գիրքը: Զինվորներն ու սպաները երախտապարտ էին սունդուկյանցիների այցելության համար: