Ի գիտություն ՄՄՈՒՀ-երի շրջանավարտների
«Միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած շրջանավարտների` 2020-2021 ուսումնական տարում բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում համապատասխան մասնագիտությամբ կրթությունը շարունակելու» կարգով` հաստատված ՀՀ Կառավարության 27 մայիսի 2020 թվականի N 856-Ն որոշմամբ, կարգավորվում են ՀՀ ՄՄՈՒՀ-երի բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած շրջանավարտների` 2020-2021 ուստարում ՀՀ բուհերում համապատասխան մասնագիտությամբ կրթությունը շարունակելու հետ կապված առանձնահատկությունները:
ՄՄՈՒՀ-ում բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած (միայն «Լավ» և (կամ) «Գերազանց» գնահատականներ ունեցող) շրջանավարտները (այսուհետ` հավակնորդ) 2020/2021 ուսումնական տարում կարող են կրթությունը շարունակել բուհում՝ համապատասխան մասնագիտությամբ՝
✔️1) եթե հավակնորդի ուսումնառած և նախընտրած մասնագիտության ուսումնական պլաններով նախատեսված առարկաների (մոդուլների) առարկայական տարբերությունների (առարկայական տարբերություն է համարվում նախընտրած մասնագիտության ուսումնական պլանով հաստատված, սակայն հավակնորդի կողմից չուսումնասիրված, չգնահատված առարկաների ժամաքանակների կամ մոդուլային ուսումնական ծրագրի բովանդակության համեմատությամբ առնվազն 30 և ավելի տոկոս կազմող տարբերությունը) քանակը չի գերազանցում 8-ը, ապա՝
► ա. մինչև 2014 թվականը ՄՄՈՒՀ ընդունված հավակնորդների դեպքում՝ առկա կամ հեռակա ուսուցմամբ երկրորդ կուրսում,
► բ. 2014 թվականից սկսված ՄՄՈՒՀ ընդունված հավակնորդների դեպքում` միայն հեռակա ուսուցմամբ երկրորդ կուրսում, իսկ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ բարձրագույն կրթության մասնագիտությունների գծով հեռակա ուսուցման կրթության ձևը նախատեսված չլինելու դեպքում՝ երկրորդ կուրսում` առկա ուսուցմամբ.
Մանրամասն տե'ս
Գորիսի պետական համալսարանում համապատասխան մասնագիտությամբ և կրթաձևով կրթությունը շարունակելու համար հավակնորդները գործող կարգի համաձայն փաստաթղթերը պետք է ներկայացնեն ԳՊՀ (ուսումնական մաս) մինչև ս.թ. օգոստոսի 30-ը: