Երեկվանից՝ մայիսի 20-ից, Խոզնավարից տագնապալի տեղեկություններ ենք ստանում՝ պայմանավորված ադրբեջանցի հրոսակների՝ գյուղի հյուսիսային եւ հյուսիս-արեւմտյան ուղղությամբ առաջխաղացմամբ: Ընդ որում՝ խոսք է գնում նաեւ հայ եւ ադրբեջանցի զինյալների բախման մասին՝ առանց հրազենի կիրառման:
Արդեն տեղեկություններ կան գյուղից երեխաների տարհանման մասին:
Խոզնավարի ռազմավարական նշանակությանը, կարծում ենք, Դուք պիտի որ քաջատեղյակ լինեք:
Հայ-ադրբեջանական սահմանի այդ հատվածի ապահով պաշտպանվածությամբ է պայմանավորված Խանածախի ենթաշրջանի բնակավայրերի, ինչպես եւ Սեւ լճի, Ղազիգյոլի, նաեւ Մեծ Իշխանասարի արեւելյան ստորոտի արոտավայրերի անվտանգությունը:
Եվ չնայած այդ ամենին, պաշտոնական որեւէ տեղեկատվություն չի տարածվում Խոզնավարի մերձակայքում ադրբեջանցիների առաջխաղացման եւ նրանց կողմից գործադրված բռնությունների մասին:
Հաշվի առնելով այդ հանգամանքերը, ինչպես եւ ենթաշրջանի բնակչության մոտ արդեն իսկ իշխող խուճապային տրամադրությունը, չափազանց կարեւոր ենք համարում անձամբ Ձեր կամ Գլխավոր շտաբի կամ Պաշտպանության նախարարության համապատասխան ծառայությունների հրապարակային եւ ճշմարիտ պարզաբանումն առ այն, թե ինչ է իրականում կատարվում Գորիսի շրջանի Խոզնավար գյուղի մատույցներում: