Ի՞նչ կարգավիճակով ու առաքելությամբ էր Քաջարանի տնօրեն Մհերը վարչապետի հետ մեկնել Աստանա
Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին մասնակցելու համար նոյեմբերի 8-ին Աստանա մեկնած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ուղեկցող գործարարների մեջ էր անփառունակ Մհեր Պոլոսկովը:
Այսպես կոչված գործարարները հաջորդ օրը, վարչապետի գլխավորությամբ, պետք է մասնակցեին Ղազախստանի գործարար աշխարհի մի քանի ներկայացուցչի հետ, ինչը եւ տեղի ունեցավ:
Առաջին հայացքից արտասովոր ոչինչ չկա դրանում, սակայն…
Կապանի համայնքապետի ընտրության արդյունքից ալեկոծված Նիկոլ Փաշինյանը եւ իր կուսակիցները «Քաղաքացիական պայմանագրի» թեկնածուի պարտության գլխավոր մեղավորներից էին համարում Քաջարանը:
Եվ հանկարծ, մի քանի օր անց, Քաջարանի դիրեկտորը հայտնվում է վարչապետին ուղեկցողների խմբում:
Ու ի՞նչ առաքելությամբ:
Պաշտոնական հաղորդումներից հնարավոր չէ իմանալ, թե Քաջարանի տնօրենը որքանով էր պահանջված ղազախական հանդիպումներում (եւ արդյո՞ք պահանջված էր):
Սյունիքում, մինչդեռ, յուրովի են մեկնաբանում այդ պատահմունքը:
Ըստ այդմ՝ ԶՊՄԿ-ում շարունակվող ստուգումների, այդ ընկերության վերաբերյալ չդադարող աղմկահարույց բացահայտումների համապատկերի վրա տնօրենին գործարարների խմբում ներգրավելն առնվազն նրան կառավարության հովանու ներքո վերցնելու, քաջալերելու անթաքույց քայլ էր:
Հո Մհերին չե՞ն տարել Աստանա՝ նրա փորձն ուսումնասիրելու եւ տարածելու համար:
Հո չե՞ն տարել, որ Հայաստանի պատվիրակության բարոյական կշիռը մեծանա ղազախների նեղլիկ աչքում:
Հո չե՞ն տարել, որ նրան տեսնելով՝ ղազախ ներդրողների ընկալումներում Հայաստանն ավելի վստահելի ու գրավիչ դառնա: