Ինչու են վաղը փակվելու դատարանների մուտքերը եւ ինչպիսին է լինելու ընթացքը. վարչապետը մանրամասնում է (տեսանյութ)
19.05.2019 23:10
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքի իր էջում քիչ առաջ խոսեց «Հանուն անկախ դատարանի» ակցիայի մասին, որն իրականացվելու է վաղն առավոտյան ժամը 8:30-ից:
Հիշեցնենք,  ավելի վաղ վարչապետը կոչ  էր արել վաղն առավոտից բոլոր դատարանների մուտքերը փակել։
ՀՀ վարչապետն իր խոսքում նշեց.
«Վերջին ամիսներին եվ հատկապես վերջին օրերին շատ է սկսել քննադատվել թավիշը, թավշյա հեղափոխության հետ կապված խոսքերն ու բառերը: Ես ուզում եմ հիշեցնել, որ ինչ էլ մենք անում ենք, մեր արածների գործիքակազմը չի փոխվում: Եթե մենք արգելափակում ենք որեւէ կառույց, պետք է ամեն ինչ տեղի ունենա ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության համատեքստում:
Վաղը ոստիկանությունը պարտավոր է եւ դա իմ հրամանն է, որ ոստիկանությունն ապահովի խաղաղ ակցիայի իրակացումը: Բայց պետք է նաեւ մարդիկ իրենց մեջ հասկանան, որ բռնությունը պետք է մեր իրականությունից հանել: Ես ուզում եմ բոլորին հիշեցնել, որ ոչ բռնի, բռնությունն ու ատելությունը բացառող քաղաքական պայքարը մեր հաղթանակի կարեւորագույն գրավականն է: Ես համոզված եմ, որ այն տրամաբանությունը, որը մենք պահպանել ենք ժողովրդական հեղափոխության արդյունքում, կարող ենք շարունակել»:
Վարչապետը հորդորեց վաղվա ակցիային մասնակցող քաղաքացիներին լինել կատարյալ զգուշավոր, չտրվել սադրանքների, լինել միասնական, անհարմարությունների համար էլ, եթե հարկ լինի, անգամ ներողություն խնդրել:
«Մեզ ոչ մի բան հետ չի պահի Հայաստանն իսկապես ազատ եւ ժողովրդավարական, իրավական պետություն դարձնելուց, այդ ճանապարհով ես մինչեւ վերջ կգնամ, ես ինձ պարտավորված եմ զգում: Քանի դեռ ժողովրդին ես պարտավոր եմ ծառայություններ մատուցել, ես դրանք կմատուցեմ ամբողջ ծավալով:
Վաղը արգելափակվում են բոլոր դատարանների մուտքերն ու ելքերը: Ես հիմա էլ ունեմ վաղվա իմ ելույթի տեքստը պատրաստ, բայց քանի որ ասել եմ վաղը, ուրեմն վաղը ժամը 12:00-ին ես հանդես կգամ հայտարարությամբ:
Ես համոզված եմ, որ դուք ինքներդ կարող եք ձեր շարքերից հեռացնել սադրիչներին: Իհարկե, ոստիկանությւոնը պետք է ապահովի հավաքի բնականոն ընթացքը: Իհարկե, թե ինչ պետք է լինի, ես վաղը ելույթիցս հետո կհայտարարեմ, կասեմ մեր հետագա քայլերը:
Վաղվա ելույթը, հայտարարությունը կլինի կառավարությունում:
Երբեւէ մտքներովդ չանցնի, թե ես որեւէ բանի համար երկմտել եմ կամ վճռականության մի գրամ պակաս ունեմ:
Ես հնարավորինս ուզում եմ, որ ամեն ինչ լինի առանց իմ եւ ժողովրդի միջամտության, մենք պետք է գործենք միջազգային իրավունքի տառին համպատասխան եւ մեր գործը պետք է լինի իրոք անկախ դատական համակարգ ունենալը:
Այսօրվա իրավիճակի պատճառը նաեւ այն է, որ ես առաջին օրվանից ասել եմ, որ մեր իշխանությանը խամաճիկային դատարան պետք չէ:
Շարունակությունը կասեմ վաղը, ուղիղ կեսօրին:
Դատական համակարգի հարցն արդեն հասունացել է եւ լուծման կարիք ունի»,-եզրափակեց վարչապետը: