«Ինձ կհիշեն ամեն անգամ օրը բացվելիս...»
Հայ մեծ քնարերգու Համո Սահյանի 100-ամյակի առթիվ հայտարարված սահյանական տարին դեռ շարունակվում է: Սյունյաց հողում բանաստեղծի ջերմ երկրպագուները շարունակում են ամենուր հնչեցնել նրա բանաստեղծությունները` կազմակերպված գրական միջոցառումների, սահյանական տոների ժամանակ:
Օրերս Գորիսի պետական քոլեջում անց կացվեց Համո Սահյանին նվիրված «Ինձ կհիշեն ամեն անգամ օրը բացվելիս… » գրական-երաժշտական միջոցառումը, որը կազմակերպել էր քոլեջի հայ գրականության դասախոս Աննա Ալեքսանյանը:
Միջոցառմանը մասնակցում էր հաստատության դասախոսական եւ ուսանողական կազմը:
Բացման խոսքում Աննա Ալեքսանյանը ներկայացրեց մեծ քնարերգուի պոեզիայի ողջ ներկապնակը` կարեւորելով բանաստեղծի բնապաշտական ուղղվածությունը:
Բանաստեղծի անզուգական պոեզիայի եւ նրա անմահ հիշատակին նվիրված ջերմ խոսք ասաց նաեւ քոլեջի դասախոս Էլյանորա Հարությունյանը:
Միջոցառումը վարում էին քոլեջի ուսանողներ Անի Ստեփանյանը եւ Հայկ Զադայանը:
Ուսանողների կատարմամբ հնչեցին բանաստեղծի «Նաիրյան դալար բարդի», «Մայրս» բանաստեղծությունների հիման վրա ստեղծված երգերը:
Սահյանի խոսքերով գրված «Արագիլները» երգի հնչյունների ներքո ուսանողներ Անժելիկան եւ Անժելան ներկայացրին պարային գեղեցիկ կատարում:
Քոլեջի տարբեր բաժինների ուսանողներ ասմունքեցին Համո Սահյանի շատ ու շատ բանաստեղծություններ` հայրենասիրական, բնության ու սիրո թեմաներով:
Սահյանական տարվան նվիրված գրական-երաժշտական միջոցառումը, բնույթով լինելով ուսուցողական եւ ճանաչողական, նրա ընթերցող-երկրպագուների կողմից մի յուրովի հարգանքի եւ սիրո տուրք էր մեծ բանաստեղծի անմահ հիշատակին:
Դասախոս Աննա Ալեքսանյանի կողմից կազմակերպվող նմանաբնույթ գրական միջոցառումները, որ վաղուց բարի ավանդույթ են դարձել քոլեջում, ամեն անգամ ուսանողությանը, մասնակիցներին պարգեւում են գեղեցիկ ու անկրկնելի պահեր` նրանց տոգորելով հայ պոեզիայի ու գրականության հանդեպ սիրով, առ նրա մեծեր` հուշի ու հիշատակի երախտիքով:
Բանաստեղծին նվիրված այս միջոցառումը մեկ անգամ եւս հավաստեց, որ Սահյանը մնում է ամենահողածին, հողոտ ու հողեղեն բանաստեղծը, ով մարդու մեջ տեսավ բնությունը եւ բնության մեջ էլ անմահացրեց մարդուն: