Ինքը ոստիկանապետ, Գասպարյանը ՊՆ նախարար, Վիգեն Սարգսյանը նախագահ, Սերժ Սարգսյանն էլ վարչապետ. մարզպետը օդից կամ օդերում
Օրերս «Սյունյաց երկիր» թերթի խմբագիր Սամվել Ալեքսանյանն ուշագրավ հարցում է կազմել, որում տեղ գտած հարցադրումների հասցեատերը Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանն է:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մարզպետը գրեթե միշտ շրջում է երկու ավտոմեքենայով, որոնցից մեկը փաստացի նրա թիկնազորն է, ուստի՝ հոդվածագիրը,  հիմք ընդունելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի պահանջները, խնդրում է պարզաբանել ստորեւ նշված հարցերը եւ այդ մասին տրամադրել տեղեկատվություն:
1. Ի՞նչ վտանգ է սպառնում Ձեզ, որ, ի տարբերություն բազմաթիվ նախարարների եւ Սյունիքի բազմաթիվ նախկին մարզպետների, անհրաժեշտություն է առաջացել շրջել թիկնազորով:
2. Արդյո՞ք Հայաստանի Հանրապետության նախագահի կարգադրությամբ Ձեզ տրամադրվել է հատուկ պետական պահպանություն, եթե այո, ապա ի՞նչ ժամկետով եւ ո՞ր հանգամանքների հետ կապված:
Խնդրում ենք տրամադրել նաեւ համապատասխան իրավական ակտի պատճենը:
3. Եթե Ձեզ չի տրամադրվել հատուկ պետական պահպանություն, ապա խնդրում ենք պարզաբանել՝ ի՞նչ գումարներից են վճարվում Ձեր թիկնազորի ծախսերը, ներառյալ ավտոմեքենայի, վառելիքի եւ անձնակազմի աշխատավարձի ծախսերը:
4. Խնդրում ենք պարզաբանել՝ արդյո՞ք թիկնազորը շարունակում է Ձեզ ուղեկցել նաեւ այն ժամանակ, երբ այցելում եք Երևան, թե՞ թիկնազորն անհրաժեշտ է միայն Սյունիքի մարզում:
Ի թիվս այլ հարցերի՝ Սամվել Ալեքսանյանը հետաքրքրվել է, թե ո՞րքան է կազմում մարզպետի կողմից ուղղաթիռով Կապան եւ ԼՂՀ ճամփորդելու, ուղղաթիռն ամբողջ օրով Կապանում ենթադրաբար պահելու եւ վերադարձի գինը, ո՞վ եւ ի՞նչ աղբյուրներից է վճարում նշված ուղևորություննեի գումարը, ինչո՞վ է պայմանավորված հենց ուղղաթիռով ճամփորդելու անհրաժեշտությունը:
Նշված հարցերի պատասխաններին մենք անշուշտ կանդրադառնանք, եթե իհարկե դրանք տրվեն: Միաժամանակ տեղեկացնենք՝ Սյունիքում մարզպետի մասին կատակում են, թե վախերի պատճառով նա օդերով է ման գալիս, այսինքն ուղղաթիռներով, իսկ ցամաքային ճանապարհներից, չգիտես ինչու, խուսափում է:
Ի դեպ՝ Վահե Հակոբյանն այս օրերին ինքնատիպ նշանակումներ է իրականացրել՝ իր մտերիմներին ներկայացնելով ապագա քաղաքական քարտեզը: NewsBook-ի տեղեկություններով՝ համաձայն նրա կողմից շրջանառության մեջ դրվող տեղեկությունների՝ ինքն առաջիկայում զբաղեցնելու է ՀՀ ոստիկանապետի պաշտոնը: Գործող ոստիկանապետին չնեղացնելու եւ նրա յուրայինների հետ ընկերություն անելու գաղափարը չվտանգելու համար Վահե Հակոբյանը Վլադիմիր Գասպարյանին վերապահել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը: Վիգեն Սարգսյանն էլ, ըստ Հակոբյանի, լինելու է ՀՀ նախագահը, իսկ Սերժ Սարգյանը՝ ՀՀ վարչապետը:
newsbook.am
26 օգոստոսի 2017թ.