Իրանական կիրառական արվեստի ցուցադրություն Կապանում
Կապանի մշակույթի կենտրոնի երկրորդ հարկի նախասրահում մարտի 17-ին բացվեց Իսլամական արվեստի Թավրիզի համալսարանի ուսանողների և արվեստագետների ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդեսը:
Ցուցադրանքում ներառված են 35 արվեստագետի գործեր՝ կաշվե, փայտե, ապակե, կերամիկական, ասեղնագործ աշխատանքներ, որոնք պատկերացում են տալիս հեղինակների նախասիրությունների և ճաշակի մասին:
Ողջունելով ցուցահանդեսի մասնակիցներին՝ Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության հյուպատոսի տեղակալ Թուրաջ Խոսրավին ընդգծեց այն միտքը, որ ցուցահանդեսը ևս մի առիթ է երկու երկրի մշակութային կապերն ըստ ամենայնի սերտացնելու: Այս համատեքստում նա նշեց, որ մշակութային սույն ձեռնարկն իրականություն դարձավ Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության հյուպատոսարանի, Թավրիզի արվեստի համալսարանի, Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանի և Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության  նախաձեռնությամբ ու հովանու ներքո: Ցուցահանդեսը նաև ճանաչողական նպատակ ուներ այն իմաստով, որ Կապանի ու Թավրիզի ուսանողները ծանոթանան միմյանց ստեղծագործական աշխատանքներին:
Կապանի համայնքապետի առաջին տեղակալ Գոռ Թադևոսյանը ողջույնի խոսքում նշեց, որ Կապանում ԻԻՀ հյուպատոսության բացմամբ՝ նոր հնարավորություն է ստեղծվել երկու երկրի պատմամշակութային կապերին նոր բովանդակություն հաղորդելու առումով: Դրանից զատ՝ Կապանի համայնքապետ Գևորգ Փարսյանի և Կապանում ԻԻՀ հյուպատոս Աբեդին Վարամիի ջանքերով սկիզբ է դրվել փոխայցելությունների, նախադրյալներ ստեղծվել՝ մշակութային միջոցառումներ կազմակերպելու և տնտեսական կապերն ամրապնդելու: Բանախոսը համոզմունք հայտնեց, որ նման համատեղ միջոցառումները շարունակական կլինեն:
Պաշտոնական արարողությունից հետո միջոցառման մասնակիցները ծանոթացան ցուցադրանքին. մանավանդ կերամիկական աշխատանքներն աչքի էին ընկնում գունային հետաքրքիր լուծումներով:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչ Հաբիբ Դիդավը տպավորված էր կապանցիների՝ ցուցահանդեսի հանդեպ դրսևորած հետաքրքրությունից և ջերմ վերաբերմունքից, ցուցահանդեսի հաճելի մթնոլորտից. «Արվեստը մերձեցնում է ժողովուրդներին, ուստի մենք շատ բան ունենք սովորելու միմյանցից», - ընդգծեց մեր զրուցակիցը:
Ցուցահանդեսին մասնակցում էին նաև Կապանի արվեստի քոլեջի սովորողները: Կրթօջախի դասախոս Մոնիկա Թևանյանը կարևորեց նման ցուցահանդեսի կազմակերպումը մարզկենտրոնում, քանզի այն կապանցի երիտասարդներին հնարավորություն է ընձեռում ծանոթանալու հարևան երկրի կիրառական արվեստին:
Ցուցահանդեսը գործելու է մինչև մարտի 21-ը, նաև կազմակերպվելու է ցուցադրվող նմուշների վաճառք: