Իրանի և ՌԴ-ի համաձայնագիրը ռազմական դաշինքի ստեղծում չի ենթադրում. Արաղչի
Նախարարի խոսքով՝ համաձայնագիրն ընդգրկում է ռուս-իրանական հարաբերությունների բոլոր ասպեկտները։
Իրանի և Ռուսաստանի միջև Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագիրը ռազմական դաշինքի ձևավորում չի նախատեսում։ Փաստաթուղթն ուղղված է երկկողմ հարաբերությունների բոլոր ասպեկտների, այդ թվում՝ պաշտպանական համագործակցության զարգացմանը։ Այդ մասին Իրանի պետական ​​հեռուստառադիոընկերության եթերում հայտարարել է արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։
«Այն համալիր, համապարփակ համաձայնագիր է: Ընդգրկում է երկկողմ հարաբերությունների բոլոր ասպեկտները, հատուկ ուշադրություն է հատկացվել տնտեսությանը և առևտրին... Համաձայնագիրը ներառում է համագործակցություն անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում, սակայն ռազմական դաշինքի ստեղծման նպատակ չի հետապնդում»,- ասել է իրանցի դիվանագետը։
Նրա խոսքով՝ համաձայնագիրն ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ և որևէ կերպ չի սահմանափակում Ռուսաստանին ու Իրանին։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Կրեմլը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հունվարի 17-ին բանակցություններից հետո Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագիր կստորագրեն։ Ինչպես ավելի ուշ հայտարարեց ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, համաձայնագիրը, ի թիվս այլ բաների, ուղղված է Ռուսաստանի և Իրանի հնարավորությունների ուժեղացմանը պաշտպանունակությունն ավելի լավ ապահովելու համար։