Իրանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները չեն կարող ազդեցություն չունենալ Հայաստանի վրա. իրանագետ
«Իրանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները չեն կարող եթե ոչ ուղղակի, ապա անուղղակի ազդեցություն չունենալ Հայաստանի վրա»,-HayNews.am-ի հետ զրույցում անրադառնալով հայ-իրանական հարաբերություններին ասաց իրանագետ Վարդան Ոկանյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ սանկցիաները, իհարկե, ազդում են բոլոր ոլորտների վրա, բայց խոսքն առավելապես վերաբերում է բանկային համակարգին, քանի որ այն շատ ավելի զգայուն է:
«Համոզված եմ՝ հայ-իրանական հարաբերություններում որևէ պատժամիջոց չպետք է և չի կարող խոչընդոտ հանդիսանալ: Այդ հարաբերությունները և´ Իրանի, և´ Հայաստանի համար ունեն կենսական նշանակություն: Հետևաբար՝ ցանկացած երրորդ կողմ պետք է հասկանա այս հարաբերությունների կարևորությունը և Հայաստանի հետ աշխատելիս նկատի առնի, որ ոչ մի պարագայում Հայաստանը չի կարող և չպետք է մասնակցի Իրանի դեմ որևէ թշնամական գործողության»,-ասաց իրանագետն ու հավելեց, որ հայ-իրանական հարաբերություններում, կարծես թե, նոր զարգացումներ չեն նկատվում՝ չհաշված ՀՀ վարչապետի և Իրանի նախագահի սպասվելիք հանդիպումը:
Զրուցակիցս համոզմունք հայտնեց, որ որքան երկու երկրների ղեկավարների հանդիպումն արագ տեղի ունենա, այնքան լավ:
«Պատճառն, այն է, որ Իրանում դեռևս լավ չեն պատկերացնում ՀՀ նոր իշխանությունների կուրսը: Շփումները պետք է շատ ինտենսիվ լինեն, ընթացքում էլ պետք է աշխատենք հասկանալ իրար»,- ասաց Վարդան Ոսկանյանը:
Իրանագետի խոսքով, օրակարգում է պահվում նաև Հայաստան-Իրան երկաթուղու ծրագիրը. «Եթե այսօր այդ նպատակով գումարներ հնարավոր չի լինում հայթայթել, դա դեռ չի նշանում, որ վաղը նման միջոցներ չեն գտնվի: Միաժամանակ, ակնկալել, որ Իրանը երեք միլիարդ դոլար կտա Հայաստանին՝ իրագործելու Իրան-հայաստան երկաթգիծը, ռեալ չէ:
Մենք ինքներս մեզ համար պետք է բարձր ուղենիշներ սահմանենք՝ հասնելու դրանց՝ թեկուզ Սփյուռքի միջոցներով: Շատ կարևոր է նաև Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհի այլընտրանքը: Այս ծրագրերը մեզ համար ռազմավարական կարևորություն ունեն»: