Իրանում զանգվածային ձերբակալnւթյnւններ են տեղի ունեցել nւժային կառույցների աշխատակիցների շրջանում. NYT
Իրանում անվտանգության ոլորտի տասնյակ աշխատակիցներ են ձերբակալվել ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիեի սպանության հետաքննության շրջանակներում։ Այս մասին գրում է New York Times-ը՝ իր աղբյուրներին հղումով։
«Իրանում ավելի քան երկու տասնյակ մարդ է ձերբակալվել, այդ թվում՝ հետախուզության բարձրաստիճան սպաներ, զինվորական պաշտոնյաներ և Թեհրանի՝ զինվորականների պաշտպանության տակ գտնվող հյուրատան (որտեղ զոհվել է Հանիեն – խմբ.) հաստիքային աշխատողներ», - գրում է պարբերականը։
Պարբերականի հաղորդմամբ՝ հարձակումից անմիջապես հետո իրանական անվտանգության գործակալները մեկուսացրել են Թեհրանի հյուրատան բոլոր աշխատակիցներին և նրանցից առգրավել բոլոր էլեկտրոնային սարքերը, այդ թվում՝ բջջային հեռախոսները: Նրանք նաև հարցաքննել են հետախուզության բարձրաստիճան սպաներին և զինվորականներին, որոնք պատասխանատու են Թեհրանի անվտանգության ապահովման համար:
Ինչպես նշել են պարբերականի աղբյուրները, Իրանի հատուկ ծառայությունները կարծում են, որ «Մոսադի» վարձած գործակալները դեռ երկրում են, ուստի այժմ նպատակը նրանց ձերբակալելն է:
Նշենք, որ ավելի վաղ Telegraph-ը, վկայակոչելով Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ, Իրանի զինված ուժերի էլիտար ստորաբաժանումներ) անանուն աշխատակիցներին, հայտարարել էր, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիեի սպանության համար նախատեսված պայթուցիկները տեղադրվել են Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի գործակալների կողմից՝ իսրայելական հետախուզական «Մոսադ»-ի հրահանգով:
Մերձավոր Արևելքի, Իրանի պաշտոնյաները հայտարարել են, որ ռումբը տեղադրվել էր պարոն Հանիեի սենյակում նրա ժամանումից երկու ամիս առաջ:
Իրանցի պաշտոնյաները և ՀԱՄԱՍ-ը չորեքշաբթի հայտարարել են, որ Իսրայելն է պատասխանատու սպանության համար, այս գնահատականը տվել են նաև ԱՄՆ մի քանի պաշտոնյաներ: Իսրայելը, որը խոստացել է ոչնչացնել ՀԱՄԱՍ-ի կառավարման և ռազմական հնարավորությունները, չի ընդունել, որ ինքը պատասխանատու է ռումբի տեղադրման համար: