Իրանը հարվածներ է հասցրել Իրաքյան Քուրդիստանում «Մոսադ»-ի շտաբին և Սիրիայում թիրախների՝ կապված երկրում տեղի ունեցած հարձակումների հետ
16.01.2024 15:18
Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) բալիստիկ հրթիռներով հարված է հասցրել Իրաքյան Քուրդիստանում Իսրայելի հետախուզության՝ «Մոսադ»-ի շտաբին։ Դա տեղի է ունեցել տարածաշրջանում հակաահաբեկչական խմբերի և ցանցերի դեմ գործողությունների շրջանակներում։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով IRNA գործակալության հրապարակումը։
ԻՀՊԿ-ն երեք տարբեր հայտարարություններ է տարածել վերջերս իրանական Քերման և Ռասակ քաղաքներում իրականացված հարձակումներին առնչվող ահաբեկիչների դեմ գործողությունների մասին։
Նախորդ երկու հայտարարությունների համաձայն՝ ԻՀՊԿ-ն հրթիռային հարվածներ է հասցրել «լրտեսական մի շարք կենտրոնների և հակաիրանական ահաբեկչական խմբերի հավաքատեղիների տարածաշրջանի տարբեր մասերում, այդ թվում՝ Սիրիայում»։
Երրորդ հայտարարության մեջ նշվում է, որ ԻՀՊԿ-ն թիրախավորել և բալիստիկ հրթիռներով ոչնչացրել է Իրաքյան Քուրդիստանում «Մոսադ»-ի շտաբը՝ «իրանական և դիմադրության հրամանատարների սպանության գործում իսրայելական վարչակարգի դերի համար»։
Հունվարի 3-ին՝ գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի սպանության 4-րդ տարելիցի օրը, Քերման քաղաքում նրա հիշատակին անցկացվող արարողության ժամանակ տեղի ունեցած 2 պայթյունների հետևանքով շուրջ 90 մարդ էր զոհվել։ Այս հարձակման պատասխանատվությունը ստանձնել էր «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը։
Իսկ 2023 թ․ դեկտեմբերին Ռասակ քաղաքում «Ջաիշ ալ Ադի» ահաբեկչական խմբավորումը դարանակալել էր ոստիկանության բաժանմունքը՝ սպանելով 11 իրավապահի։