Իրանը կշարունակի իր խաղաղ միջուկային ծրագիրը եւ համագործակցությունը ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ. ԻԻՀ ԱԳՆ
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Նասեր Քանանին հայտարարել է, որ Թեհրանը կշարունակի իր խաղաղ միջուկային ծրագիրը եւ կառուցողական համագործակցությունը ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հաղորդում է News.am-ը:
Քանանին հանդես է եկել այս հայտարարությամբ՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի եւ Պարսից ծոցի երկրների համատեղ հայտարարության, որոնք Իրանն անվանել են «տարածաշրջանում խաղաղության սպառնալիք»։
Քանանին Իրանի հասցեին նմանօրինակ հայտարարությունները «հաճախ կրկնվող» եւ «հոգնեցուցիչ» է անվանել:
Նրա խոսքով՝ նման հայտարարությունները համապատասխանում են տարածաշրջանի երկրների միջեւ պառակտում սերմանելու ամերիկյան ռեժիմի դարավոր ռազմավարությանը:
Անդրադառնալով Իրանի միջուկային գործունեության դեմ ուղղված մեղադրանքներին՝ Քանանին ընդգծել է, որ երկիրը կշարունակի խաղաղ միջուկային էներգիայի օգտագործման իր ծրագիրը եւ կառուցողական ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ՝ «չնայած առկա քաղաքական ճնշումներին եւ քարոզչական զրպարտչական արշավներին»։
Քանանին նշել է, որ Իրանը հավատում է տարածաշրջանային դիվանագիտությանը եւ ձգտում է տարածաշրջանային ճգնաժամները լուծել քաղաքական լուծումների միջոցով:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն եւ Պարսից ծոցի արաբական երկրների համագործակցության խորհրդի անդամ պետությունները պայմանավորվել էին ընդլայնել պաշտպանական համագործակցությունը։