Իսրայելը ցամաքային խոշոր գործողություն է սկսել Գազայում
Իսրայելի վարչապետը հայտարարել է ցամաքային խոշոր գործողության մեկնարկի մասին և Գազա քաղաքի բնակիչներին կոչ է արել հեռանալ:
Ռազմաօդային ուժերի շտաբի բունկերից Բենիամին Նեթանյահուն հայտնել է, որ վերջին օրերին ՑԱՀԱԼ-ը Գազայում ոչնչացրել է 50 բարձրահարկ շենք: Նրա խոսքով՝ դրանք օգտագործել են ՀԱՄԱՍ-ի զինյալները:
«Սա միայն սկիզբն է: Մեր ուժերը մուտք են գործում Գազա»,- նախազգուշացրել է Նեթանյահուն:
Իսրայելի պաշտպանության նախարարն էլ հայտարարել է, որ երեկ Գազային աննախադեպ ուժգնության հարված է հասցվել։ «Ոչնչացվել է ահաբեկչական 30 բարձրահարկ շենք, ինչպես նաև այլ թիրախներ»,- մանրամասնել է Իսրայել Կացը: Նա զգուշացրել է՝ եթե ՀԱՄԱՍ-ը վայր չդնի զենքը և չազատի բոլոր պատանդներին, Գազան և շարժման զինյալները կոչնչացվեն։
Սիրիական լրատվամիջոցներն էլ հայտնում են, որ իսրայելական ուժերը հարվածել են Սիրիայի տարբեր բնակավայրերում գտնվող օբյեկտների: Երկրի արտաքին գործերի նախարարությունը Սիրիայի ինքնիշխանության և տարածաշրջանային կայունության «կոպիտ խախտում» է որակել իսրայելական հարվածները։