Սանկտ Պետերբուրգում բացվել է «Էրեբունիի անկյունը Էրմիտաժում» ցուցահանդեսը
Սանկտ Պետերբուրգի Էրմիտաժի պետական թանգարանում բացվել է «Էրեբունիի անկյունը Էրմիտաժում» ցուցահանդեսը։
Այս մասին հայտնում է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանությունը։
Նշվում է, որ ցուցահանդեսը բացել են Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը և Էրմիտաժի տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկին։ Միջոցառումը կազմակերպվել է Էրմիտաժի և Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի համագործակցության շրջանակում։
Հայաստանի դեսպանը նշել է, որ ցուցահանդեսում ներկայացված ցուցանմուշները հնարավորություն են տալիս ավելին իմանալու Հայաստանի՝ որպես մարդկության զարգացման բնօրաններից մեկի հնագույն պատմության մասին:
«Այսօր հաշված րոպեների ընթացքում հնարավոր է խեղաթյուրել արյունով և մարդկային սխրանքներով ստեղծված ժողովուրդների պատմությունը։ Սա վերաբերում է նաև Հայաստանի հնագույն պատմությանը, որն այսօր որոշ երկրներ փորձում են փոխել՝ դիմելով էժան գործիքների՝ օգտագործելով դրանք իրենց շահերի համար»,- ասել է Հարությունյանը։
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջմշակութային երկխոսության զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար Պետական Էրմիտաժի թանգարանի տնօրեն Միխայիլ Պիոտրովսկին պարգևատրվել է  ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության մեդալով։ Մրցանակը նրան հանձնել է դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել էր Էրմիտաժը «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի հետ համատեղ և առաջին ցուցահանդեսն է երկու թանգարանների համագործակցության շրջանակներում,  հայտնում է Պետերբուրգ կենտրոնը:
Տարվա ընթացքում Արևելքի պետական Էրմիտաժի վարչության մշտական ցուցադրության ժամանակ այցելուները կկարողանան տեսնել Էրեբունի թանգարանի ներկայացուցչությունը և ծանոթանալ նրա հավաքածուներից երեք ցուցանմուշներին։ Դրանց մեջ առանձնահատուկ տեղ է գրավում բազալտե բլոկը՝ Էրեբունի քաղաքի հիմնադրման մասին Արգիշտի Ա-ի սեպագիր արձանագրությամբ։
Պետական Էրմիտաժ հրատարակչությունը ցուցահանդեսի համար հատուկ գրքույկ է հրատարակել։