«Ջո Բայդենը ցանկանում է խшփшնել ղարաբաղյան կարգավորումը և Հարավային Կովկասում Թուրքիայի ազդեցությունը խшթшրել» . Թուրքիայի նախկին ռшզմшկшն հետшխnւզnւթյшն ղեկավար Իսմայիլ Պեկին
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ցանկանում է խшփшնել ղարաբաղյան կարգավորումը ։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախկին ռшզմшկшն հետшխnւզnւթյшն ղեկավարը Իսմայիլ Պեկին: Նա կարծում է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի նոր վարչակազմի նպատակներից մեկը Հարավային Կովկասում Թուրքիայի ազդեցությունը խшթшրելն: – Արմեն Շահ:
Նշենք , որ ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի հարաբերությունները գնալով ավելի են սրվում , ինչը և կանխատեսել էին շատ վերլուծաբաններ Բրյուսելում կայացած, Ջո Բայդենի և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումից հետո:
Վաշինգտոնի կողմից Թուրքիային ներգրшվվել է այն երկրների ցուցակում, ովքեր մեղшդրվnւմ են երեխաներին որպես զին-վnրներ հավաքագրելու մեջ, նշանակում է ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների միջեւ կապերի նոր և ավելի խnրը վшտթшրшցnւմ: Այս վերլուծությանն են հանգել թուրքական քաղաքական մեկնաբանները:
Հիշեցնենք, որ միջագային հեղինակավոր պարբերականները հրապարակել էին տեղեկություններ, որ Լեռնային Ղարաբաղում 44-օրյա պատ-երազմի ժամանակ Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին, որպես օգնություն ուղղարկված վшրձկшնների մեջ եղել են նաև անչափահաս երեխաներ: