Կամրջի հիմնանորոգում Մեղրու ճանապարհին
Երեւան-Գորիս-Մեղրի ավտոմայրուղու (Մ-2) 359+200կմ հատվածի կամրջի` հուլիսի 15-ին մեկնարկած հիմնանորոգման պատճառով ծանրաքաշ մեքենաները Մեղրի հասնելու կամ Մեղրուց հանրապետության խորքեր մտնելու համար նոր իրավիճակում են հայտնվել: Այդ մեքենաներն առայժմ պետք է երթեւեկեն Կապան-Մեղրի այլընտրանքային ճանապարհով, իսկ թեթեւ, մարդատար մեքենաները կշարունակեն երթեւակել հիմնական` Քաջարան-Մեղրի մայրուղով, քանի որ վերանորոգվող կամրջի տարածքում պահպանվել է ժամանակավոր անցում:
«Սյունյաց երկրի» ստեղծագործական խումբը հուլիսի 17-ին Մեղրուց Կապան վերադարձավ նոր` այլընտրանքային ճանապարհով: Այդ ավտոմայրուղին, կարելի է ասել, շատ լավ վիճակում է եւ ծանրաքաշ մեքենաները երթեւեկում են հաջողությամբ:
Իսկ ինչո՞ւ անհրաժեշտ եղավ հիմնական ավտոմայրուղու նշված հատվածի կամրջի հիմնանորոգումը: Հարցին այսպես պատասխանեց «Մեղրու ՃՇՇՁ» ՍՊԸ տնօրեն Ազատ Գասպարյանը. «Կամրջի` Մեղրու կողմից հենապատն ամբողջովին քայքայված վիճակում էր, որը կարող էր ծանրաքաշ մեքենաների երթեւեկության հետեւանքով, քանդվելու-փլուզվելու պատճառ դառնալ: Այնպես որ կամրջի հիմնանորոգումն օրախնդիր էր: Մեր անելիքն է` ամրացնել կամրջի մեկ հենապատը, մյուսն էլ ամբողջությամբ վերակառուցել: Կամրապնդենք նաեւ գետի հունը` կամրջի թռիչքային մասի տակ: Աշխատանքների արժեքը 54 մլն դրամ է, ֆինանսավորումը` պետական բյուջեից: Աշխատանքները կիրականացնենք այնպես, որ հիմնանորոգվող կամրջից քիչ ներքեւ գտնվող միաթռիչք, փոքրակամար կամուրջը` կառուցված 18-րդ դարում, չտուժի: Մենք նախկինում էլ, երբ կառուցվում էր Կապան-Մեղրի այլընտրանքային ճանապարհը, որոշ դեպքերում դիմեցինք նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի փոփոխության, որպեսզի չվնասվեն պատմամշակութային հուշարձանները: Կամրջի հիմնանորոգման աշխատանքները ավարտելու վերջնաժամկետը սեպտեմբերի 30-ն է, բայց կձգտենք ավելի շուտ ավարտել»: