Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հռչակման 104-րդ տարեդարձի առթիվ։
1918 թվականի մայիսի 28-ը մեր ժողովրդի կյանքի և պատմության մեջ առանձնահատուկ տեղ ունի, քանի որ իր մեջ կրում է մեր դարավոր երազանքի իրականացումը` հայոց պետականության վերականգնումը։ Մենք վերանվաճեցինք անկախ պետականություն ունենալու իրավունքն ու, չնայած առկա բազում դժվարություններին, մեր հողի վրա վերստեղծեցինք մեր պետությունը` Հայաստանի առաջին հանրապետությունը: Այն իրականություն դարձրեցինք Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերի արդյունքում, մեր միասնության ու անձնազոհության շնորհիվ: Ապացուցեցինք, որ միասնական լինելու դեպքում, հաղթանակը անխուսափելի է։
Վստահ եմ, որ այսօր էլ մենք մեր միասնության, վճռականության և համախմբվածության շնորհիվ կկարողանանք ոտքի կանգնել, գրանցել նոր հաղթանակներ և շարունակել մեր բազմադարյա ուղին՝ հային վայել արժանապատիվ կեցվածքով։
Այսօր մեր պարտքն է հիշել ու փառաբանել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադիրներին՝ նրանց շարքերում հպարտորեն նշելով կապանցի Արամ Մանուկյանին և մեր մյուս համերկրացիներին, ովքեր մեծագույն ներդրում են ունեցել մեր պատմության ամենաբացառիկ էջերից մեկի կերտման գործում։
Գնահատե՛նք այսօր մեր ունեցած պետականությունը, սիրե՛նք մեր հայրենիքը և արժանի՛ լինենք մեր հերոս նախնիների փառքին, ու սերունդներին փոխանցենք հզոր, անվտանգ Հայաստան։